България 14.01.2025 13:31 Снимка: ДНЕС+
Правна комисия прие: ВСС с изтекъл мандат може да избира гл.прокурор и шефове на върховните съдилища
За да станат факт окончателно измененията в закона, те трябва да получат подкрепа в пленарната зала на парламента
Комисията по конституционни и правни въпроси в парламента отхвърли предложението със Закона за съдебната власт да се забрани на Висш съдебен съвет с изтекъл мандат да избира шефовете на върховните съдилища и главен прокурор.
Мандатът на сегашния ВСС изтече преди повече от 2 г., припомня БТА.
Това стана при обсъждането на второ четене на трите проекта за изменения в ЗСВ, голяма част от които се отнасят за предстоящия на 16 януари избор на нов ръководител на държавното обвинение. Единствен кандидат за главен прокурор е сегашният и.ф. Борислав Сарафов.
В заседанието участват служебният министър на правосъдието Мария Павлова и главният инспектор в Инспектората към ВСС Теодора Точкова.
За да станат факт окончателно измененията в закона, те трябва да получат подкрепа в пленарната зала на парламента.
Гласуването за отхвърляне на изменението бе шарено - 11 депутати гласуваха "за", 3-ма "против" и 9-има "въздържали се". Депутатите от ДПС-НОВО НАЧАЛО бяха против, а тези от ГЕРБ и БСП се въздържаха. Така забраната отпадна.
Отхвърлено бе и предложението за т.нар. двойно мнозинство при избора на председатели на ВКС и ВАС, т.е. те да се избират със 17 гласа, но и с повече от половината от членовете, избрани пряко от съдиите.
В ЗСВ бе записано, че съдиите, прокурорите и следователите осъществяват дейността си обективно и при спазване на принципите на политическа неутралност.
Атанас Славов от "Продължаваме промяната-Демократична България" обясни, че когато говорим за деполитизация и политическа неутралност, съдиите са малцинство, затова България има забележки от ЕС. Затова тежестта им трябва да се увеличи при избора.
"Важно е да постигнем стандарт за безпристрастност", обясни Славов в отговор на репликата, че така може да се влезе в конфликт с Конституцията.
Още по темата
-
-
-
Сарафов се отказва от делото за избора си за главен прокурор
преди 4 седмици
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 17:22 -55.7 градуса - къде посрещнаха Коледа със смразяващ студ
- 17:13 Силен завършек на Стефанова и Салимова на световното, малко не стигна за топ 4
- 17:04 Мел Гибсън и Розалинда Рос се разделиха след 9-годишна връзка
- 16:53 Джартов: Има изнесени екипи от огнеборци там, където ще има струпване на хора в новогодишната нощ
- 16:42 САЩ отмениха санкциите срещу бившата финансова директорка на Сбербанк Александра Бурико
- 16:32 Горгона - последният затворнически остров в Италия
- 16:21 За какво ще бъде използвано наследството на Роб Райнър?
- 16:11 Футболен календар за 2026 г: Мондиалът е черешката на тортата