България 12.02.2026 14:11 Снимка: БГНЕС
ПП-ДБ поиска оставката на шефа на ДАНС Деньо Денев заради случая „Петрохан“
Парламентарната група на „Продължаваме Промяната - Демократична България“ призова за незабавната оставка на шефа на Държавна агенция „Национална сигурност“ Деньо Денев. Като повод за искането от ПП-ДБ изтъкнаха поведението на ръководството на Агенцията по време на изслушването в Народното събрание относно трагедията в хижа „Петрохан“, както и предишни действия на Денев, свързани с изборния процес. Това обявиха представители на формацията, предава NOVA.
Депутатът Ивайло Мирчев съобщи, че по време на изслушването шефът на ДАНС е отказал да даде информация в откритата част на заседанието на въпрос дали лица, свързани с трагедията, са били агенти или сътрудници на службата.
„След като заседанието беше закрито, шефът на ДАНС заяви, че не знае нищо и няма никаква представа. Преди това обаче наш сътрудник засне как той провежда консултация с депутата от ГЕРБ и бивш министър Терзийски“, посочи Мирчев.
Според него данни от различни източници сочат, че поне две от лицата в хижата са имали взаимодействие с ДАНС или са били вербувани, но това не е било споменато от ръководството на Агенцията.
Атанас Атанасов мотивира искането за оставка на Деньо Денев с две основни обстоятелства. „Първото е демонстрираното явно неуважение към парламента като висш орган на държавната власт. В откритата част той каза, че не може да сподели информация, а в закритата - че няма да ни каже“, заяви Атанасов. Като втори мотив той припомни случай от местните избори, при който доклад, подписан от Денев, е довел до премахването на машинния вот на първия тур. Това, по думите му, засегнало 500 000 невалидни бюлетини.
Асен Василев изрази сериозна тревога относно ролята на ДАНС в случая „Петрохан“. „От изявление на МВР стана ясно, че групата е наблюдавана
повече от 12 месеца и в нея имало внедрени агенти на ДАНС. Ако Агенцията е позволила да се случат тези ужаси, докато имала хора вътре, това означава, че те не са само наблюдатели, а може би и организатори“, коментира Василев. Той допълни, че това е знак за „опънат чадър“ над престъпна дейност от страна на държавата в лицето на Деньо Денев. От ПП-ДБ са поискали и пълно разсекретяване на всички документи по случая.
Божидар Божанов отхвърли обвиненията, че групата му е искала закриване на публичния регистър за педофили. „Напротив, направихме всичко възможно той да заработи максимално бързо и настояваме данните за осъдени лица да бъдат отворени, за да не могат те да заемат длъжности, свързани с работа с деца“, подчерта той.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 22:30 Хороскоп за сряда, 15 април 2026 г.
- 19:33 Орбан обяви конгрес на ФИДЕС след изборната загуба
- 19:25 Израелски министър към Мерц: Отмина времето, когато германците ни казваха къде да живеем
- 19:17 Ванс: Иран провежда „икономически тероризъм“ и затова Тръмп предприема мерки
- 19:10 Бивш директор на ЦРУ поиска отстраняването на Тръмп
- 19:03 Пенсиите вече няма да се бавят, ако изплащането им е в почивен ден
- 18:56 БАБХ: Над 370 тона храни са спрени на границата - домати, мандарини, нар, ориз
- 18:49 Трайков: Резервите от горива трябва да се използват само при недостиг, а не за регулиране на цените