
България 01.08.2025 15:02 Снимка: БТА
Пожарът в района на Илинденци продължава да гори, но огнищата са под контрол
Шведските самолети са се включили, за да помогнат за локализирането на пожара в района на Илинденци, каза кметът на община Сандански Атанас Стоянов
Пожарът в района на Илинденци продължава да гори, но огнищата са под контрол, каза за БТА кметът на Струмяни Емил Илиев.
Очакваше се. Ние не сме били изцяло успокоени, че след падналия вчера дъжд пожарът ще бъде загасен напълно. При всички случаи пак ще има някакво разпалване, посочи кметът.
Той допълни, че на целия терен има дежурни екипи от рано сутринта, които наблюдават развитието на огъня и гасят. Засега можем да кажем, че всички огнища са под контрол. При такава ситуация, с толкова мащабен пожар и с огън, никога не можеш да бъдеш сигурен какво ще се случи. За момента контролираме ситуацията. Хората са на терен, гасят низовите огнища. Надяваме се да не излезе вятър, защото прогнозите са за повишени температури и при всички случаи земята пак ще бъде изсушена, допълни Емил Илиев.
Процесът по овладяването на останалите огнища се контролира и от общински доброволци. За момента нямаме нужда от допълнителни екипи. При необходимост ще информираме, каза още кметът на Струмяни.
Шведските самолети са се включили, за да помогнат за локализирането на пожара в района на Илинденци. Това каза кметът на община Сандански Атанас Стоянов. Той поясни, че пожарът е овладян, но не е окончателно потушен. Дъждът вчера помогна много, но гасенето днес продължава. Току що дойдоха и двата шведски самолета, които да подпомогнат гасенето, информира кметът. Той поясни, че в момента най-активно се гасят огнищата в санданското село Лиляново, където теренът е по-труден.
Към този момент кметът е категоричен, че няма опасност за жителите на населените места близо до района на пожара. Тук борбата продължава, защото пожарът не е угасен окончателно. Има места, които трябва да се обработят от пожарна, от горски, от доброволци. Нормално е хората да са притеснени, защото прекарахме много безсънни нощи. Съдейки по това, което преживяхме, е обяснимо кметовете на населени места и техните жители да са притеснени от това да не се върне пак тази стихия, завърши кметът на Сандански. Той се надява шведските самолети, които са с по-голяма вместимост на вода, да помогнат за пълното потушаване на огъня.
Още по темата
![]() |
1 | 2.10033 |
![]() |
1 | 2.25716 |
![]() |
10 | 3.85385 |
![]() |
100 | 4.21711 |
![]() |
1 | 1.71504 |
Последни новини
- 23:19 В последната минута Спартак оцеля срещу "Ботев"
- 21:40 Хороскоп за събота, 2 август 2025 г.
- 19:34 Украинска доброволка: Нямаме никаква "милионна армия", руснаците пак ще дойдат пред портите на Киев
- 19:26 Община-София за Врана: Областният управител се опитва да ни прехвърли отговорността за парка
- 19:21 Учени откриха как оса "спира" стареенето си
- 19:18 Заради трагедията в Нови сад: Арестуваха бившия министър на търговията в Сърбия
- 19:11 Втори палеж в рамките на два дни на ключова германска железопътна линия
- 19:03 Русия оставя на бойно дежурство системата „Мъртва ръка“ - автоматизиран комплекс за ядрен удар