България 13.08.2025 13:22 Снимка: ДНЕС+
Повече родители ще имат право на онлайн работа през ваканцията
Родителите на ученици от 8 до 12 години ще имат право на по-гъвкави форми на работа през лятната ваканция, за да се справят с грижите за децата, когато не са на училище. Председателят на социалната комисия в парламента Деница Сачева (ГЕРБ) обяви, че ще внесе такива промени в първите дни на септември.
Промените трябва да са в Кодекса на труда и да дадат право и на родителите на ученици от 8 до 12 години да предлагат на работодателя гъвкаво работно време или работа от разстояние по време на лятната ваканция. Сега такава възможност има само за родители на деца до 8-годишна възраст.
"И аз като много майки прекарвам ваканцията гледайки детето си. Имам безценната помощ на майка ми, но въпреки това знам колко е трудно. Още повече, че голяма част от бабите също работят и не могат да помагат постоянно. Много родители пишат и на мен, и на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, че през лятото се изправят пред огромни трудности с грижата за децата си", мотивира инициативата си Сачева.
От 2022 г. възможност за гъвкава форма на работа имат родителите и осиновителите на дете до 8-годишна възраст. Според Кодекса на труда те имат право писмено да предложат на работодателя изменение за определено време на продължителността и разпределението на работното време, да преминат към работа от разстояние и други изменения на трудовото правоотношение, които да улеснят съвместяването на трудовите и семейните задължения.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 22:37 Хороскоп за вторник, 20 януари 2026 г.
- 22:32 Почина модният "диктатор" Валентино
- 19:50 Трифонов приветства Радев като „добре дошъл“ на политическия терен в България
- 19:49 Борисов: Радев се държи като партиен лидер с атрибутите на държавната власт
- 19:42 Борислав Цеков: КС няма никакви основания да не уважи желанието на Радев да подаде оставка
- 19:37 Пекин: САЩ да спрат с китайската заплаха
- 19:29 Цените на златото и среброто достигнаха нови рекорди заради опасения от нови мита
- 19:22 АП: Делси Родригес фигурира в над десет разследвания на DEA за наркотрафик и контрабанда на злато