Половината ученици, завършили основно образование, “изчезват” преди диплома за средно

България 02.05.2023 15:22 Снимка: ДНЕС+

Половината ученици, завършили основно образование, “изчезват” преди диплома за средно

72 хил. успешно изкарали 7-и клас през 2018 г., а 36 хил. са на изхода на 12-и клас през 2022 г., изчисли Институтът за пазарна икономика

За година изкласилите гимназия намалели с 5,5 хил. Причините не са само демографски, а и отпадане поради нежелание или емиграция, както и двойки на матурата

Само половината от завършилите основно образование у нас завършват и средно, съобщиха в публикация от Института за пазарна икономика. Тревожният извод е на база публикуваните преди дни данни на НСИ за образованието в България през 2022 г.

Учениците с диплома за средно са намалели с близо 5,5 хиляди в сравнение с 2021 г. и това намаление не може да се обясни единствено с демографски процеси.

Значителен е спадът на завършилите в професионалните училища

През 2018 г. основно образование са завършили 71,9 хил., а пет години по-късно около половината от тях - 36,4 хил., получават и диплома за завършено средно образование.

Демографията е негативна, но тя не обяснява къде са “изчезнали” близо половината ученици в средните училища. Не става дума само за намалението на населението, защото то в съответната възраст е от порядъка на средно 2,5-3% годишно.

Данните показват, че наистина се случва отпадане на учениците в размер на около 10% годишно и се запазва и в горния курс. То, разбира се, има различни обяснения - децата отпадат от училище не само поради слаби резултати и нежелание да продължават обучението си, но и поради емиграция, болест и др. Въпреки това обаче натрупването на отпадане на ученици във всяка една година от обучението е твърде голямо и адресирането му трябва да се превърне в централна политика, посочват от Института за пазарна икономика.

Връщането на част от отпадналите ученици в клас е само една страна на монетата. То е само отправната точка, от която започва истинската битка на задържането им в училище, подобряване на резултатите им и в крайна сметка постигането на крайната цел – успешно завършване на образователната степен, пише Петя Георгиева отинститута.

Анализът на ИПИ сочи още, че успешното завършване на средно образование следва да е цел не само за върнатите в училище деца, но и за тези, които присъстват в системата, но по някаква причина не успяват да издържат зрелостните изпити и да получат диплома за средно образование.

Почти всяка година наблюдаваме дела на слабите оценки на матурата по български език и литература, като през 2022 година той беше 17% (отчитайки промяната в методологията на оценяване на матурите през тази година).

От ИПИ обобщават защо е много важно колкото може повече ученици да завършват поне средно образование. Това е гаранция за тези хора, че ще бъдат изложени на много по-нисък риск от изпадане в социална изолация и бедност, безработицата намалява с увеличаване на образователната степен. А по-високото образование се свързва с успехи и в останалите сфери на личния и обществения живот - по-ниска престъпност, по-високо ниво на здравна култура, по-широки интереси в културната сфера, по-добри родителски практики и много други.

Колкото и да се съсредоточаваме върху безспорно важните въпроси за качеството на образованието, трябва да си дадем сметка, че и идеалната система е безсмислена, е заключението в анализа на ИПИ.

Още по темата

CHF CHF 1 2.07603
GBP GBP 1 2.29262
RON RON 10 3.92926
TRY TRY 100 4.48288
USD USD 1 1.72214