Подписаха декларация за Паневропейския нефтопровод Констанца-Триест

България 03.04.2007 15:30

Министрите на енергетиката на Румъния, Сърбия, Хърватия, Словения и Италия, както и представител на Европейската комисия, подписаха в Загреб Декларация за паневропейския нефтопровод, заяви за Фонет енергийният министър на Сърбия Радомир Наумов.

Това е изключително важен момент, защото това е практически първият акт, с който лансираме началото на работата по мегапроекта за свързване на Каспийския и Черноморския регион със Западна Европа за транспортиране на петрол, каза Наумов. Той подчерта, че това е важно за всички страни предвид обезпечаването на сигурността при доставките на петрол, възможността по голяма част от маршрута да бъде прокаран и газопровод, както и по икономически причини, защото ще се намали броят на танкерите в Адриатическо море. Има възможност проектът да се разшири от Триест до Генуа, така че ни очаква добра работа в бъдеще, посочи Наумов. /БГНЕС

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355