Плановете на Китай да "превземе" лития на Афганистан

България 08.05.2023 15:10 Снимка: ДНЕС+

Плановете на Китай да "превземе" лития на Афганистан

Китайската компания Gochin предлага на талибаните в Афганистан 10 милиарда долара за достъп до находища на литий в страната. Компанията обещава, че в замяна ще построи пътища, тунели (китайците умеят да правят това по най-висок стандарт) и ще преработва лития. Това пише в свой анализ по темата, публикуван от икономическия портал Investing.com, известният руски финансов анализатор и успял инвестиционен банкер Евгений Коган.

А каква би била изгодата от това на Афганистан, като цяло е ясно: лесни пари, нови работни места за населението, и при това китайците ще построят цялата необходима за проекта инфраструктура сами.

Но защо Китай да инвестира в страна, където много световни сили вече се "опариха", е интересен въпрос. "Трябва да е ясно, че китайците не правят нищо просто така. Досега само Съветският съюз строи комунизма в много страни, даваше много и опрости дългове. Китай такива неща не прави", пише Коган.

Ярък пример за "характера" на китайски инвестиции е изграждането на пристанище в Шри Ланка. Когато страната беше дълбоко задлъжняла, китайците просто взеха под наем пристанището - което сами построиха - за 99 години при много изгодни условия (т.е. практически почти са го отнели от Шри Ланка). По същия начин Китай постъпва в Африка, така ще направи и в Афганистан относно лития, смята анализаторът.

Снимка 543740

Източник: iStock

И така, какво би спечелил Китай от разработване на литиевите находища в Афганистан и допълнителните инвестиции в страната?

"Плюсове" на инвестицията за Китай:

-Никой вътре в Афганистан не се нуждае от литий. Елате и разработвайте находища, колкото искате, казват (засега) властите в страната.

-Сега Китай осигурява 60% от преработката на литий в света и сериозно би увеличил дела си за сметка на Афганистан. А това е сериозно предизвикателство за САЩ и Европа.

Възможности за Китай:

-С развитието на инфраструктурата ще бъде възможно разработването и на други полезни изкопаеми, а евтината работна ръка в Афганистан ще допринесе за това.

-Засилва се влиянието на Китай в региона.

Инвестициите в Афганистан имат и "минуси" :

-Добивът на литий в Афганистан (ще) е затруднен, поради разположението на находищата в отдалечени планински райони и липсата на инфраструктура там. Това е много голямо предизвикателство за китайската компания Gochin.

-Афганистан няма достъп до морето, а литият би трябвало по някакъв начин да бъде изнесен извън страната.

(Евентуални) заплахи:

-Няма гаранции, че някои (терористични) групировки, спонсорирани от "(не)приятели на Китай", няма да наберат сила по време на изпълнението на проектите, свързани с лития в Афганистан.

-Инвестициите и рисковете и без посоченото са (доста) високи, а поредните военни действия в Афганистан може да сложат край на плановете за разработване находища на литий в страната.

-Или пък, имайки предвид въпросните рискове от различно естество, добиването на литий в (размирния) Афганистан може да се окаже прекалено скъпо, пише още в анализа.

CHF CHF 1 2.09113
GBP GBP 1 2.30722
RON RON 10 3.8214
TRY TRY 100 4.48586
USD USD 1 1.73821