
България 18.06.2024 10:19 Снимка: ДНЕС+
Пламен Киров: В момента има два парламента в един мандат
49-ият парламент си отива утре - с клетвата на 50-ия. 50-ият обаче вече е в мандат, тъй като има едно решение на КС от 2001 г., че мандатът на НС започва да тече от деня на изборите. Това означава, че в момента имаме два парламента в мандат. Това обясни в "Денят започва" по БНТ конституционалистът проф. Пламен Киров. Той посочи, че съгласно последните промени в Конституцията мандатът на текущото Народно събрание приключва с полагането на клетва от новите депутати, но не е включен текст кога започва новият мандат - тоест, решението на КС е актуално.
Не е невъзможно да се повтори ситуацията с едноседмичния избор на председател от предишния парламент, но Пламен Киров смята, че този път депутатите ще проявят повече разум заради започналите преговори.
"Традицията е председателят да се излъчи от най-голямата по численост парламентарна група, но ние често нарушаваме тези неписани правила. това е едно джентълменско споразумение, никъде не е написано, че непременно трябва да е така, но традицията е такава от 1991 г. насам", каза Киров.
ЦИК трябва да даде разумно обяснение как при 85% сбъркани протоколи беше определен верен резултат, коментира още той.
"Колко от сбърканите протоколи са поправени, като: всички изборни книжа се вадят, бюлетините се броят наново и тогава се нанасят корекции?"
Според него 17% от протоколите не съответстват на това, което се намира в чувалите. Никой не оспорва избора, защото срокът за обжалване е до един месец след обявяване на изборния резултат, а нито една политическа партия не е наясно каква е картината във всички 12 000 секции.
"Обществена тайна е, че се купуват гласове. Само че ако купите цяла комисия, тогава ще си спестите много пари и можете да купите много повече комисии, отколкото гласове. Дано в предстоящите дни не видим и купуване на депутати".
Според него разумът ще надделее и ще има правителство.
Киров посочи, че след като има избран парламент е редно да се направи опит за съставяне на кабинет. Конституционалистът подчерта, че всяко правителство трябва да е експертно. Не може хора хванати по политически причини, без подготовка, да се озоват на ръководни позиции, категоричен е той. По думите му в нормалните държави контактите между политическите сили започват още след обявяването на изборните резултати. Не се прави коалиция от днес за утре, изтъкна Киров. По думите му няма нищо по-естествено след като ДПС са станали втора политическа сила да влязат във властта с министри. Той подчерта, че целта на всяка партия е да влезе в управлението. Киров обаче недоумява защо ДПС не работят в тази посока.
Конституционалистът заяви, че коалиция без ГЕРБ-СДС и ДПС няма как да се получи. Според него голямата загадка е кой ще бъде третия играч в евентуалното правителство. Той отбеляза, че правителство на малцинството е нестабилна конструкция, която не би издържала дълго.
По отношение на политическия проект на Румен Радев той посочи, че това е дъвка, която се пуска, за да има за какво да се говори. Според него държавният глава ще довърши мандата си и едва след това би се захванал да прави политически проект. Президентът остава единственият контрапункт на други разбирания за управлението на страната, каза още Пламен Киров.
Още по темата
![]() |
1 | 2.10078 |
![]() |
1 | 2.25925 |
![]() |
10 | 3.85112 |
![]() |
100 | 4.16705 |
![]() |
1 | 1.67408 |
Последни новини
- 16:32 Тръмп ще поиска териториални отстъпки от Украйна в споразумението с Русия
- 16:27 Моторист почина след сблъсък с мантинела край Девин
- 16:23 NYT: НАТО обсъжда как да ускори доставките на американско оръжие за Украйна
- 16:15 Горанов: Фискалната деморализация стартира с влизането на Асен Василев в Министерството на финансите
- 16:11 Лавров: Русия няма причина да откаже помощта на КНДР в специалната военна операция
- 16:05 DeepState: Руската армия превзе още две населени места в Донецка и Луганска област
- 16:00 WSJ: Русия увеличава производството на "Шахеди", за да тероризира мирното население на Украйна
- 15:54 Мицкоски: Целта на България по нищо не се различава от целта на Русия спрямо Украйна