България 04.09.2023 14:50 Снимка: ДНЕС+

Петър Витанов в защита на 3 март: Да защитим подмяната на историята

Президентът Румен Радев не е част от инициативата

Политици, общественици, журналисти и олимпийски шампиони излизат в защита на 3 март и ще искат референдум за националния празник. Инициативата бе представена на пресконференция в БТА от евродепутата Петър Витанов, който уточни, че са се събрали хора с различни професии и политически пристрастия, но обединени от идеята от общонародната кауза да защитят 3 март като национален празник. 

По-рано премиерът Николай Денков настоя, че 24 май трябва да стане национален празник, а ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС плануват Деня на писмеността да замени 3 март и това е записано в проекта им за промяна в конституцията.

"За нас 3 март е е кулминацията на една 5-вековна борба за освобождение. Той е линията между оковите и свободата, раждането на нашата съвременна държава. 3 март олицетворява подвига на десетките и стотици хиляди, загинали за свободата на България. Опитваме се да се противопоставим на тези опити за подмяна на историята в името на конюктурни цели", обясни евродепутатът. В основната си част това е интелектуален кръг, настоя той. И изброи част от имената зад инициативата - акад, Васил Сгурев, Баева, проф. Валери Стефанов, проф. Александър Маринов, доц. Валери Жаблянов, президентът Георги  Първанов, ген. Марин, бившите депутати Димитър Данчев и Георги Кадиев. доц. д-р Георги Хаджигенов, Мадж Алгафари, художникът Сули Сеферов, Нона Йотова, Виза Недялкова, Явор Дачков, Велислава Дърева, Явор Нотев и др. Инициативата е отворена, а като част от нея ще има и поредица исторически дискусии.

Витанов подчерта, че ще спазват закона. Не мисля, че имаме готовност за радикални действия, засмя се той, провокиран от въпрос готови ли са на по-радикални действия за оказване на натиск. Създава се организация за инициативния комитет, ще има такива и на областно ниво. Засега председателството не е на дневен ред. Водени са разговори с членове на КС как да бъде формулиран въпроса. Най-общо е дали сме съгласни 3-ти март да продължи да е национален празник, но конкретната формулировка ще бъде изчиестена след разговори с юристи, уточни евродепутатът.

Президентът Румен Радев не е част от инициативата, подчерта Витанов. Идеята не е да правим политическа партия, а да зададем прост въпрос и да защитим националния празник, подчерта той. Очаква подкрепа от всяка партия и не иска да политизира въпроса.

Акад. Юхновски се определи като патриот с кауза, която не намира за политическа, а като "домашна разправия за българския народ и опит за семейно насилие". Не бива българския народ в своята съвкупност да допусне тази промяна, която ще е изключително оскърбителна за паметта на всички тези българи, които са загинали в ужасите, през които е бил подложен българския народ през тези 500 г. Директно се оскърбява каузата на Ботев и Левски", смята той. Академикът посочи, че преди няколко години е правено изследване на вестниците след освобождението и има специална книга - "3-март, празникът на Освобождението". Той настоя, че празнуването на 3-ти март, или 19 февруари по стар стил е било нещо като кауза, неприкосновено нещо. И се е празнувало по най-тържествен начин, дори показа и снимки от 1942 г. Тогава, макар и България да е в съюз, който формално е срещу Русия, все пак празнува 3 март - с целия генералитет, царя и т.н.

Колко пъти ще си играем на смени и замени, това е несериозно и жестоко оскърбително, добави академикът.

Проф. Баева посочи, че при други обстоятелства не би й хрумнало да предлага референдум, за много хора това е най-нормалният празник. 3 март не е празник на Руската империя, настоя тя. Според нея след 44-та година той е отменен по идеологически години, но 34 г. по-късно е възстановен с всенародно отбелязване. "Не бива по чисто идеологически причини да сменяме празници и да слагаме негативен отпечатък на хубав български празник. Политиците ще го присвоят и ще го ползват за свои цели", смята Баева. Идеята на управляващото мнозинство пък тя нарече странно и безумно предложение.

Ако го нямаше 3 март нямаше да има и 24 май, смята и Румен Стоянов, който е и председател на Сдружението на малките населени места и др.

Журналистът Явор Дачков отбеляза, че се опитват насила, чрез политически дебат да сменят празника, защото "всичко руско трябва да бъде изчегъртано, конюктурно искат да сменят празника".

 Явор Нотев смята, че двата празника не бива да се противопоставят. Налага се да пристъпим към сформиране на инициативен комитет и събирането на минимум 200 хил. подписа, каза юристът. Амбицията им обаче е да се достигнат повече от 400 хил. "Тези, които ни тревожат със своите идеи за промяна в конституцията не би следвало и не биха могли да преодолеят тази дателност, българските граждани имат своята дума и тя ще им бъде предоставена през референдум. Надявам се да няма опити волята им да бъде подменена толкова грубо и безпрецедентно", каза той.

Мадж Алгафари настоя, че тази дата е свещена за България и народа й.

"Една група народни представители са си затворили очите и не слушат какво иска да им каже българският народ. Ние искаме да покажем, че той има желание 3 март да остане национален празник", каза и проф. Халачев.

200 хиляди подписа трябва да събере инициативният комитет, за да предложи на Народното събрание свикване на национален референдум. За да е задължен парламентът да го направи, са нужни 400 хиляди подписа. Право на предложение до депутатите има и президентът.

Павлета Давидова /24 часа

CHF CHF 1 2.04264
GBP GBP 1 2.31555
RON RON 10 3.92974
TRY TRY 100 5.53808
USD USD 1 1.82549