България 27.08.2024 15:35 Снимка: ДНЕС+
Пещерата Бисерна отваря врати за посетители от 4-ти септември
Гостите на Природен парк "Шуменско плато" ще имат още една атракция
Бисерна - най-дългата и красива пещера в Природен парк (ПП) "Шуменско плато" ще бъде отворена за посещения от 4 септември, съобщиха от Дирекцията на парка, пише БТА.
Пещерата ще може да бъде разгледана само след предварително записване на телефон 054/800765, от сряда до неделя включително, като посетители в понеделник и вторник няма да се приемат. Предвидено е в делничните дни часовете на влизане да са 10:00, 11:30 и 13:00 часа, а в празничните и почивните дни групи да се приемат и от 15:00 ч.
Разходката в Бисерна е около 800 метра в едната посока. Температурата е около 10 градуса и затова е необходимо посетителите да имат топла дреха и подходящи затворени обувки. До пещерата се стига пеша, тъй като горският път не е подходящ за автомобили. Превозните средства могат да бъдат паркирани на асфалтовия път преди завоя за вилата на Община Шумен. Пешеходните маршрути са два - от чешма "Боровец", през маркиран маршрут "Урок по горската пътека", както и от разклона за крепостта "Стария град", по пътя за вилата на общината. Указателни табели има по всички посочени маршрути, припомнят от Дирекцията на природния парк.
Пещера Бисерна е обитавана от 14 вида прилепи. Обичайно тя се отваря за посещения само през пролетта и есента, заради жизнения цикъл на прилепите, чието местообитание е пещерата. Тя е благоустроена по проект от Оперативната програма "Околна среда", а основната цел е ползването ѝ за научни цели и редът за достъп е съобразен с опазването на прилепите. Те са защитен вид според Закона за биологичното разнообразие, припомниха на БТА от природния парк.
Около 2000 туристи разгледаха Бисерна през пролетно-летния сезон. Пещерата всяка година привлича хиляди хора, като много туроператори я включват в пакетите си и я популяризират. Близо 4000 туристи я разгледаха през 2023 г.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.09157 |
GBP
|
1 | 2.23166 |
RON
|
10 | 3.84031 |
TRY
|
100 | 3.88827 |
USD
|
1 | 1.66086 |
Последни новини
- 11:05 Русия обяви Deutsche Welle за "нежелана организация"
- 11:03 ГЕРБ/СДС и ИТН: Ще подкрепим в зала само удължителния бюджет
- 11:02 Зафиров: Няма да участваме в разговори за правителство в този парламент
- 10:56 Заради необосновано повишаване на цените:КЗП започна проверки, санкциите са от 5000 до 100 000 лв.
- 10:52 Дъно! Радостин Василев налага с ритници и шамари депутат от ДПС в пленарна зала
- 10:48 След сваления дрон: Ердоган предупреди Русия и Украйна да спрат с атаките в Черно море
- 10:40 Тръмп нареди блокада на „санкционираните петролни танкери“ към Венецуела
- 10:33 Включиха отново шести блок на АЕЦ "Козлодуй" в електроенергийната система