България 08.01.2025 12:44 Снимка: ДНЕС+
Пекар: Когато се наложи повишение на цените, има и отлив на клиенти
Бюджетната комисия в Народното събрание отхвърли намаляването на ДДС за брашното и хляба за още година. Припомняме, че преференциалната ставка отпадна от 1 януари и от 0% отново е 20%.
Цените на хлебните изделия веднага скочиха, а как производители и търговците определят за колко да ни продават?
Бтв провери една от столичните пекарни за разликата в цените. Оказва се, че цената на най-масовия хляб от 1,45 лв. е повишена на 1,70 лв., а ръчният хляб е станал от 1,70 на 2,10 лв.
Повечето производители казват, че смятат да увеличат цените си с около 20%, така че да изравнят загубите, които се очаква да имат след връщането на ДДС.
Невена Айвазова е собственик на пекарна в София. Казва, че макар и не с 20%, и при нея е настъпила актуализация на цените на хляба.
„Нашият хляб е ръчен, с квас, което само по себе си предполага по-висока цена от нормалния заводски хляб и когато се наложи повишаване, най-нормалното е да има и отлив на клиенти“, обяснява Невена
По думите ѝ актуализацията на цените идва не само заради връщането на ДДС, а и заради поскъпналите продукти – като сол, брашно и олио.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:15 Хороскоп за понеделник, 16 март 2026 г.
- 19:35 Франция гласува на първия тур на местни избори
- 19:25 ГЕРБ обяви водачите на листи в София: Борисов отново повежда в 25-и МИР
- 19:16 Най-големият завод за алуминий в света свива производството си заради сутиацията с Ормузкия проток
- 19:06 Питър Тийл събра елита на тайни лекции за Антихриста в Рим
- 18:55 Зарков: Крайно време е Радев да покаже отношението си към БСП, която два пъти го избра за президент
- 18:45 Middle East Eye: Спирането на войните в Близкия изток минава през смяна на режимите в САЩ и Израел
- 18:34 Кметове няма да водят листи на ГЕРБ-СДС Горанов е първи във Варна, Добрев - в Хасково и в София