България 17.12.2024 14:29 Снимка: ДНЕС+
Павел Вълчев, социолог: Ако ПП се включат с подкрепа за кабинет, няма да е стабилен
Фокусът се измести и по-слабо стои аргументацията "срещу ГЕРБ", смята анализаторът
"По първите сигнали – по-скоро може да сме умерени оптимисти. Виждаме по-премерени позиции, готовност за преговори. Има някакви индикации, че макар и трудно, може да се достигне до успешен завършек на преговорите, които да доведат до редовно управление."
Това каза в интервю за БНР Павел Вълчев от "Алфа рисърч".
Позицията на ПП в този момент е ключова. Изискванията, които те поставят, са тези, които и ДБ поставя, с нюанси. Ако се стигне до разбирателство между ГЕРБ и ДБ, ПП трудно ще обяснят защо не участват с подкрепа, коментира социологът.
"Ако са против, включително управление с участието на техния политически партньор, ще е много трудно да се дефинира. Водещ в преговорите за управление ще бъдат ДБ, а ПП могат след време да се включат с подкрепа, която също няма да е толкова стабилна във времето."
Като предизвикателство за БСП Вълчев определи това, че от една страна "имат желание за активна роля в преговорите", а от друга – "документално имат определени спирачки". Той не изключва вътрешно напрежение в БСП преди конгреса на партията.
Относно ролята на ИТН социологът припомни, че те са били "създадени като контрапункт на ГЕРБ", но допусна "да успеят и те да предефинират позицията си". Вълчев отчита "интересно съперничество" между БСП и ИТН за ролята на малките играчи в сформирането на редовно управление.
Фокусът се измести и по-слабо стои аргументацията "срещу ГЕРБ", защото излезе напред ДПС – НОВО НАЧАЛО, смята той.
В предаването "Преди всички" Павел Вълчев отбеляза, че позицията на Бойко Борисов показва достатъчно ясно, че "нещата, които се случват около прокуратурата и определени членове на ПП вече се артикулират като нееднозначни проблеми".
"Ако се стигне до съвместно управление на ГЕРБ с ДБ и евентуално с ПП, със сигурност ще има по-критична позиция към действията на прокуратурата и това, което предстои в съдебната система."
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 23:57 Хороскоп за петък, 2 януари 2026 г.
- 19:37 Реал загуби Мбапе за мачовете за Суперкупата
- 19:27 Проклятието на “Злосторница”: Как актьорският състав е помрачен от скандали
- 19:16 Предложение от МВР за промяна в издаването на шофьорски книжки
- 19:05 В сила са нови такси за издаване на лични документи
- 18:53 В магазините връщат в левове, половината банкомати не работят
- 18:41 Във Варна през новата година ще се плаща по 0,51 евро за паркиране в синя и зелена зона
- 18:30 Еврото е валидно, без значение дали е от българското или от друга страна