Първи сме в ЕС с младежи, започнали собствен бизнес

България 05.04.2023 17:51 Снимка: ДНЕС+

Първи сме в ЕС с младежи, започнали собствен бизнес

България е първа в Европейския съюз по процент на младите хора, които казват, че са започнали свой бизнес или предприемат стъпки, за да го направят. Най-често те са водени от желанието си да следват своята страст или интерес, а основна бариера е достъпът до достатъчно средства.

Това са част от изводите в проучване на Евробарометър, публикувано през март. В България то е проведено през октомври 2022 г. сред 1 021 души на възраст от 15 до 30 години.

Отговаря ли тази представа за младите български предприемачи на действителността? Какви са очакванията и представянето им като служители? Подготвени ли са изискванията за предприемаческа дейност в българската реалност? Какво ги мотивира сами да станат бизнесмени?

Според Евробарометър за най-много българи (94%) при избора на потенциално работно място най-важно е компанията да бъде финансово стабилна.

Второ по важност е да предлага "добра заплата" (93%).

Следват отговорите компанията работодател да зачита баланса между личен и професионален живот и да подкрепя кариерното развитие (и двете по 90%).

За 81% от анкетираните най-важно е включването на служителите във взимането на решение. Същият процент поставят на първо място това компанията да има социални цели. Да има цели, конкретно свързани с околната среда, е важно за 74% от интервюираните.

Интересно е да се отбележи, че българите са първи в ЕС по процент на смятащите, че е "много важно" фирмата да има социални цели - 40 на сто.

Попитани коя е най-важната за тях цел, която биха си поставили при създаването на свой бизнес, най-често българите (46%) заявяват, че това е да следват своята страст или интерес. Други популярни отговори са:

30% - да създам своя собствена работа

24% - да забогатея

23% - да направя нещо положително за света

30% - да реализирам на практика иновативни идеи

23% - да създам работни места за други.

Самонаети или служители

Малко повече анкетирани (48%) предпочитат да са служители, отколкото самонаети (46%).

Младите българи, които предпочитат сами да са си ръботодател, най-често посочват като причина за това свободата да изберат работното си време и място (55%), независимостта на това "да си бъдеш сам шеф" (47%) и личното задоволство от превръщането на една идея в реалност (39%).

Тези, които предпочитат да са служители, дават най-често като аргумент редовния стабилен доход (44%), сигурността на работното място (42%), фиксираното работно време (26%), недостатъчно капитал/средства, за да преминат към статут на самонаети (24%).

Бариери

Попитани кое според тях спира младите хора да станат предприемачи, най-често българите казват, че това са недостатъчните капитал/ресурси (40%), свързаните финансови рискове (35%) и липсата на познания/образование/умения за започване и управление на бизнес (32%).

Подкрепа

В България е най-високият процент хора, които заявяват, че са започнали свой бизнес или предприемат стъпки, за да го направят (общо 37 на сто), пише "Дневник". 

На въпроса, ако трябваше да създадат собствен бизнес, какъв вид подкрепа би им била най-полезна, най-честият отговор е коучинг (процес, в който човек бива ръководен чрез стимули и предизвикателства да открие най-добрите си и силни страни, за да се реализира и израства в занимание с нещо, което му носи удовлетворение - бел.ред.) и наставничество от опитни предприемачи (30%).

Попитани откъде биха потърсили първоначалното финансиране:

43% посочват от собствени спестявания

38% биха прибегнали до банков кредит

27% ще се основават на настоящата си заплата

26% биха разчитали на семейство или приятели.

На въпроса къде биха потърсили обучение по предприемачество:

37% от анкетираните българи дават отговор "създатели на съдържание онлайн ("ЮТюб", "Инстаграм", "ТикТок")

31% - училище или университет

29% - обучител или мрежа за предприемачество

CHF CHF 1 2.0974
GBP GBP 1 2.30749
RON RON 10 3.82088
TRY TRY 100 4.4813
USD USD 1 1.73128