Отново спорни текстове по Закона за местните избори

България 25.07.2007 14:17

Депутатите удължиха с два часа редовното си заседание, защото обсъждането на промените в Закона за местните избори се проточи. Спорен текст се оказа дали да бъдат заличени имената на гражданите, които имат настоящ адрес през последните 10 месеца преди изборите извън България от избирателните списъци.

Мая Манолова от КБ отбеляза, че би било дискриминация тази група хора да бъдат извадени от списъците, които се правят по постоянен адрес. Тя смята, че проблемът е в несъвършената система на регистрация, защото е трудно да се каже къде точно живее дадено лице и с коя местност то е свързано.

Принципът от 1990 година насам е списъците да се правят по постоянен адрес, защото това е най-верният критерий за това кой избирател към кое място принадлежи, каза Четин Казак от ДПС. Заместник-председателят на ПГ на ДПС Лютви Местан заяви, че излиза, че ако един човек е живял пет години в друга държава и се върне девет месеца преди изборите, той не може да гласува, но ако дойде един ден преди указа на президента за насрочване на дата може да се кандидатира за общински съветник. Това е политическа идиотия, коментира Местан.

Неговата реплика беше провокирана от изказването на Иван Сотиров от ОДС, че е недопустимо някой да живее години наред в чужбина, да има двойно гражданство и да дойде да гласува за кмет. Заради това, според него е необходимо, от списъците да се заличават хората с настоящ адрес в чужбина.

Няма по-смислено предложение от въвеждането на интегрална бюлетина и преференциално гласуване, каза по време на дебатите Любен Дилов-син от ОДС. Подобно становище заяви и колегата му Иван Сотиров от ОДС, който поясни, че във всички демокрации в света гласуването става с интегрални бюлетини.

Надя Антонова от КБ каза, че е против преференциалното гласуване, защото то ще даде допълнителна възможност в политиката да влязат хора с бели якички, които преди са били облечени по различен начин, но естеството на бизнеса им е същото.

Надежда Михайлова от ОДС й опонира, че с преференциалното гласуване не се дава възможност на мутри и бандити да влязат в политиката, а всъщност въпросът е, ако ги има в партийните листи защо те са там. Обсъдените текстове от закона ще бъдат гласувани утре. /БГНЕС

CHF CHF 1 2.09247
GBP GBP 1 2.26029
RON RON 10 3.85803
TRY TRY 100 4.03449
USD USD 1 1.66908