Около 100 украински тира със слънчоглед чакат с дни в индустриалната зона на Добрич

България 19.04.2023 15:56 Снимка: ДНЕС+

Около 100 украински тира със слънчоглед чакат с дни в индустриалната зона на Добрич

„Всеки ден в Добрич в района на маслопреработвателно предприятие има около 100-ина украински тира, които разтоварват слънчоглед. Това продължава месеци наред. Не можем повече да мълчим, настояваме за забрана на вноса от Украйна, защото това означава да фалираме”, алармира председателят на областния съюз на земеделските кооперации „Добруджа” Кирил Комитов.

Репортерска проверка установи, че камионите престояват на булеварда от 31 март. Украинските шофьори буквално са в хуманитарна криза – стоят по кабините, нямат вече вода и храна. Взети са проби при пристигането им в България от натоварения слънчоглед, но единствената сертифицирина лаборатория е в София и резултатите се бавят. Във фирмата, която преработва слънчогледа, станала аврия и няколко дни тя е била без ток. Елзахранването е възстановено във вторник.

Шофьорите са имали възможност да се изкъпят в завода. 200 бутилки минерална вода от по 5 литра на бедстващите шофьори на място са раздали от БЧК-Добрич. Смятат да донесат и сандвичи.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355