
България 11.04.2024 10:37 Снимка: ДНЕС+
Огнище на птичи грип е установено в Хасково
Огнище на птичи грип е установено в Хасково, съобщиха от пресцентъра на Българската агенция по безопасност на храните, която обяви инфекциозното заболяване.
Причинителят на инфлуенца А е констатиран в птицевъден обект за отглеждане на кокошки носачки в землището на южния областен център. В животновъдния обект се отглеждат над 25 хил. птици.
Около засегнатия обект са определени трикилометрова предпазна зона и 10-километрова наблюдавана зона около огнището. Ще бъдат предприети действия за умъртвяване по хуманен начин на заболелите и контактни птици в обекта. Извършва се епизоотично проучване и проследяване на движенията на домашни и други птици, продукти и странични животински продукти, добити от тях, фураж за птици, както и на транспортните средства, свързани с технологичния процес във фермата, се допълва в съобщението.
Последно в региона на Хасково от птичи грип бе поразено стопанство с 40 хил. пернати в димитровградското село Черногорово. Огнището бе обявено на 22 февруари т.г.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09493 |
![]() |
1 | 2.25951 |
![]() |
10 | 3.86306 |
![]() |
100 | 4.01142 |
![]() |
1 | 1.6565 |
Последни новини
- 21:37 Хороскоп за сряда, 17 септември 2025 г.
- 21:30 Украинец пуснал дрона във Варшава, полски Ф-16 ударил пенсионерската къща
- 21:24 Робърт Редфорд почина на 89 години
- 21:21 Никола Цолов ще кара във Формула 2 през следващия сезон
- 19:34 Държавите от ЕС се споразумяха за мерки за връщане на разселените украинци след войната
- 19:26 Комисия на ООН: Израел извършва геноцид в ивицата Газа
- 19:21 Година и половина условно за мъж, участвал в група за разпространение на наркотици
- 19:18 Русия удари логистичен център в Киевска област