България 23.08.2023 17:28 Снимка: ДНЕС+
Няма информация за пострадали българи при пожарите в Чанаккале
Няма информация за пострадали български граждани при пожара в окръг Чанаккале, Северозападна Турция, съобщиха за БТА от Генералното консулство на България в Истанбул.
Към този момент не е постъпвала информация за засегнати български граждани, посочиха от консулството.
Над 80 души са били обгазени при пожара, съобщи днес турската правителствена Дирекция за управление при бедствия и извънредни ситуации (АФАД). Министърът на здравеопазването Фахреттин Коджа заяви, че близо 50 души, засегнати от дима, са потърсили помощ в болница.
Общо 1251 жители на девет села бяха евакуирани заради големия горски пожар. Огънят се разгоря вчера по обяд в района Дамйери в Чанаккале. Вятърът в района достига скорост от 70 км/ч, а влажността на въздуха е едва 19 процент.
Продължават усилията за гасене на пожара. В потушаването на пламъците по въздух участват 28 хеликоптера и осем самолета, както и голям брой техника на суша. 2960 души персонал се борят с огнената стихия, информира турската държавна телевизия ТРТ-Хабер.
Пламъците бушуват на площ от 1500 хектара. Те са достигнали до местното село Ягджълар, където много къщи са изгорели.
Междувременно министерството на транспорта и инфраструктурата съобщи, че преминаването по магистралата Малкара-Чанаккале и моста „Чанаккале – 1915“ е безплатно за превозните средства, които участват в усилията за гасене на пожара или за евакуиране на хора, предаде Анадолската агенция.
В изявлението на министерството се казва, че заради намалената видимост е затворен за движение пътят Чанаккале-Чан.
Заради огъня бе затворен за преминаване проливът Дарданели.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 21:02 Хороскоп за вторник, 10 февруари 2026 г.
- 19:35 Боян Митракиев e новият изпълнителен директор на КРИБ
- 19:28 Канадски наемник: Тактиката на Сирски и Зеленски "Нито крачка назад" води до огромни загуби за ВСУ
- 19:21 Руските войски получиха Су-57 с ново техническо оборудване
- 19:14 Валежи предимно от дъжд ни очакват в следващите дни, температурите падат
- 19:06 Мъск: Работя по създаване на град на Марс, за бъдещето ни Луната е по-бърз вариант
- 18:57 Макрон: Не желая да участвам в публичен дебат по въпроса с "Досиетата Епстийн"
- 18:50 Сурова зима в Чикаго: Замръзна фарът на пристанището край езерото Мичиган