На снимките от камерите не се вижда шофьор в тира, който разкъса мантинела на АМ „Тракия“

България 11.07.2026 09:58 Снимка: ДНЕС+

На снимките от камерите не се вижда шофьор в тира, който разкъса мантинела на АМ „Тракия“

Камион отново разкъса разделителната мантинела на автомагистрала „Тракия“ и навлезе в насрещното движение. При инцидента вчера загина един човек, а други двама са ранени. Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков каза на мястото на катастрофата, че на снимките от ТОЛ камерите не се вижда шофьор в камиона. Според него проблемът не е в мантинелите, а в манталитета на шофьорите.

Камионът, движещ се в посока от София към Бургас, е преминал през разделителната мантинела и е блъснал два леки автомобила, пътуващи към София. Произшествието е станало в района на карнобатското село Железник, а сигналът към полицията е подаден в 14:10 часа. Спасителен хеликоптер пристигна на мястото на катастрофата, за да транспортира до болнично заведение ранените. Единият от пострадалите е в стабилно състояние – 46-годишен мъж, който е настанен в отделение по анестезиология и интензивно лечение в болница в Бургас. Установени са фрактури и контузия на черния дроб, която към момента не налага оперативна намеса, обясниха от пресцентъра на болницата.

Първоначалните тестове за алкохол и наркотични вещества на водача на тежкотоварния автомобил са отрицателни. Окончателният резултат ще бъде установен след извършването на химико-токсикологичните изследвания на взетите кръвни проби, каза пред журналисти Окръжният прокурор на Бургас Георги Чинев. Той посочи, че според първоначалните обяснения на водача причината за навлизането в насрещното движение е спукана гума. Той подчерта, че тази версия предстои да бъде проверена и потвърдена единствено чрез назначената автотехническа експертиза.

Ще проверим отново мантинелите. Това, което се случва с тировете, начинът, по който се движат по пътищата е много обезпокоителен. В рамките на няколко седмици се случиха няколко много странни катастрофи с тирове. Те навлизат в нетипичен ъгъл и минават през мантинелите, коментира министърът. Според него това е проблемът, защото никой не очаква камионите да влизат под такъв ъгъл. Проблемът не е в мантинелите, а в отношението на шофьорите на камионите. Шофьорите се държат неадекватно по пътищата, заяви министърът на регионалното развитие Иван Шишков. 

По думите му, всички министерства работят много активно, за да може контролът да бъде единен. ТОЛ има една информация, а КАТ – друга. Можем да контактуваме помежду си, но трябва да го правим в реално време, каза още Шишков.

Тирът се е движил с минимално превишена скорост. На една от камерите е минал с 97 км/час. Но огромният проблем дори не е в скоростта, а в манталитета, отново каза Шишков. По думите му, този камион последните седмици се е движил празен на кратки курсове.  Заради този случай ще направим много сериозен анализ с МВР и Агенция „Митници“, за да видим защо този тир се е движил по такива къси трасета и дали е превозвал нещо, посочи той.

Шишков увери, че всички мантинели, които не отговарят на стандартите, ще бъдат подменени, но дори те не биха спрели камиони, които влизат под такъв ъгъл. Първо обаче трябва да спрем шофьорите, които карат по този безобразен начин. Това показва, че обществото ни е изключително болно, коментира Шишков. 

Борбата е в две посоки. Да, държавата ще стане все по-взискателна и ще засилим мерките, но какво може да спре хората, заяви министърът. Шишков коментира, че най-вероятно има проблем в сектора – дефицит на кадри, и по тази причина шофьорите заспиват.  Той каза, че има два начина да се промени манталитетът на шофьорите – единият е с личния пример. Когато властта започне да спазва законите, тогава и самото общество ще може да се дисциплинира. Другият вариант са по-драконовски мерки, посочи той и добави, че контролът наистина ще бъде завишен. 

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355