България 05.06.2021 13:35 Снимка: ДНЕС+
Новите икономически мерки на служебния кабинет - половинчати, според КНСБ
"Занапред трябва да има три мерки за подкрепа на икономиката. Едната от тях са кредити". Това заяви пред Нова телевизия председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев.
Той подчерта, че подкрепя мярката на служебното правителство за държавни гаранции за 2 млрд. лева банкови кредити за бизнеса.
"Това, което се прави сега, е добре, за да се ускори този процес и да се облекчи достъпа до тях. Подкрепяме тази мярка. Липсват обаче другите две", посочи Велев.
Председателят на АИКБ заяви, че работодателите предлагат мярката 60/40 да бъде за времето на извънредната епидемична ситуация и напомни, че засега тя е до края на юли, но не е ясно дали няма да бъде удължена.
Третата мярка, която по негови думи отсъства, е подкрепа за фиксираните доходи на предприятията със спад над 30%.
От своя страна президентът на КНСБ Пламен Димитров определи новите икономически мерки като "половинчати". Той посочи, че е много важно да продължи подкрепата на заетостта и доходите. Още не било ясно защо мярката 75/100 не е възможна, но синдикатът продължава да настоява за нея.
Дори и да бъде продължена мярката 60/40, тя ще свърши работа, но няма да бъде толкова справедлива, колкото би било нашето предложение, подчерта Димитров и поясни, че ще липсва грантовата подкрепа към малките фирми и към тези, които имат проблеми и не могат да вземат заем.
Велев настоя в ускорен порядък да се изплатят парите на средните и малките предприятия, които чакат от година. По негови данни за средните предприятия са платени около 17% от тези, които имат да получават пари, и то за първата вълна. Кредиторите отдавна губят търпение, предупреди той.
Велев обясни, че забавянето се дължи на това, че парите се плащат от програма "Иновации и конкурентоспособност", а не от бюджета, откъдето това може да стане бързо. Плащали се и от Министерството на икономиката, а не от НАП.
Той поясни, че от АИКБ настояват да се изплатят оставащите пари за средните предприятия, допълни, че за малките още не е започнало изплащането. Другото искане е да бъдат изплатени парите и за затворените обекти за март и април./NOVA
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10599 |
GBP
|
1 | 2.24061 |
RON
|
10 | 3.84295 |
TRY
|
100 | 3.87452 |
USD
|
1 | 1.65945 |
Последни новини
- 20:58 Мощно земетресение с магнитуд 7 разлюля Тайван: Падна таванът на летище Taoyuan
- 20:45 Хороскоп за неделя, 28 декември 2025 г.
- 19:34 Столична община удължава договорите за сметопочистване в девет района
- 19:24 Осъдиха на 15 години затвор бившия премиер на Малайзия за корупция и пране на пари
- 19:12 Кои са най-богатите градове в света през 2025 година
- 19:01 Евгений Михайлов за напуйчените ПП-ДБ: Сега ли се сетихте за жертвите на т.нар.Възродителен процес?
- 18:51 Нападател намушка и заля с белина най-малко 15 души в японски завод
- 18:28 Корупционен скандал преди срещата с Тръмп: НАБУ разкри ОПГ с участие на близки до Зеленски депутати