Нищо ново: Повече от половината ученици се разсейват с телефоните си в час, според Галин Цоков

България 10.09.2024 10:29 Снимка: ДНЕС+

Нищо ново: Повече от половината ученици се разсейват с телефоните си в час, според Галин Цоков

Само забраната им няма да постигне резултата, които ние искаме - да бъдат по-мотивирани и по-концентрирани, смята министърът на образованието

Нямало пропаганда на нетрадиционна сексуалност в училищата

Учебната година се открива на 16 септември, макар че някои училища подготвят тържества и на 15 септември. Учениците тази учебна година са малко над 700 000, а първокласниците са около 50 000. След няколко дни ще имаме точните цифри, каза  министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков по bTV.

Забраната за телефоните в училищата не е достатъчна за концентрация в клас, смята министърът.

"Използването на телефони в класните стаи е забранено в Закона за предучилищното и училищното образование още от 2016 година. В много правилници на училища има забрана и за използване на телефони в междучасията и в рамките на целия ден", каза проф. Цоков.

"Ние внимателно наблюдаваме този процес. Разработили сме обща визия за дигитализация в образованието. Тревожни са данните от последното изследване PISA, които показаха, че голям процент български ученици са разсеяни и не внимават в час - особено по математика и природни науки, защото използват своите телефони", обясни образователният министър и допълни, че понякога става въпрос за над 50% от учениците. Това е задача, която трябва да решим в диалог. Само забраната няма да постигне резултата, който ние искаме - да бъдат по-мотивирани и по-концентрирани", посочи проф. Цоков.

По думите му е необходим диалог и с родителските организации, защото родителите се притесняват за децата си и и често търсят обратно обаждане от тях или SMS.

Министър Цоков смята, че всяко училище само трябва да реши дали да забрани използването на мобилни телефони в клас.

Асоциация "Родители": Забраната за телефони в училище само ще влоши нещата

По-рано от Антоанета Василева от Центъра за безопасен интернет и от Асоциация "Родители" коментира пред БНТ, че забраната за телефони в училище само ще влоши нещата: "Въпросът е за по-големите. Те са по-самостоятелни и имат телефони. От гледна точна на Центъра за безопасен интернет и от Асоциация "Родители" забраната само ще влоши нещата. Убедена съм, че точно за една седмица, децата ще намерят начин да преодоляват тези забрани. По отношение на тревожността на учителите, че не са фокусирани в час - честно казано, ако телефоните и устройства се включат в учебния процес по начин, който да е интересен за децата, ще имаме съвсем друг разговор".

"Този телефон далеч не се използва за учебни цели, той се използва за развлекателни цели в социални мрежи и забавление в час, защото не им е интересно", каза д-р Юлиян Попов от синдикат образование към КТ "Подкрепа".

"През последните години българското училище намери много добър вариант, телефоните да не са такъв фактор, като ги взима в началото на часа. Аз мисля, че това е начин да научим децата да имат мярка, докъде стигат границите", каза още Антоанета Василева. Според двамата експерти е важно децата да имат мотивация да ходят с удоволствие на училище.

В над 100 училища ремонтите продължават

Проф. Цоков посочи, че през тази година има сериозни ремонти. Те са били общо 1100 и са в резултат на различни програми, включително и по Плана за възстановяване и устойчивост.

В малко над 100 училища ремонтите ще продължат и след 16 септември. Децата от 23 училища ще учат в други сгради, защото няма да бъде безопасно да останат в ремонтираните все още учебни заведения. Очаква се ремонтите да приключат до началото на месец ноември, цели се максимално бързо децата да се завърнат в своите класни стаи.

"Прави се цялостно реновиране на сградите, така че децата да влязат в една модерна образователна среда", обясни проф. Цоков.

В изгоряло останаха само колоните, но се вееше българското знаме

По думите му там, където е имало пожари, не е имало пострадали училищни сгради. Едно училище е изгоряло - в старозагорското село Гранит.

"Няма нищо по-трагично от едно изгоряло училище. Когато отидох, бяха останали само колоните. Училището е било построено през 30-те години на 20-и век с дарения на жителите на Гранит и на будни българи след земетресението в Чирпан. За мен обаче беше знаково това, че макар да бяха останали само колоните, се вееше българското знаме", коментира министърът на образованието.

"Училищата са като птицата феникс - дори да изгорят, те отново се създават. Българите търсят образованието и искат да направят най-доброто за своите училища. В момента има дарителска кампания за изгорялото училище. Имам информация, че родителите на децата са ги записали в училище в друга община, а това означава, че училището в Братя Даскалови ще трябва да бъде закрито", посочи още той.

Без промени за електронните дневници

"Електронните дневници ще бъдат както и през миналата година. Дневникът, който е към Националната електронна информационна система за предучилищното и училищното образование НЕИСПУО, ще бъде доразвит през следващите месеци, за да бъде още по-добър, още по-модерен, още по-интерактивен, с постоянна връзка с родителите", коментира министър Цоков.

По думите училищата ще могат да избират кой електронен дневник да използват. Според образователният министър е важно дневникът към НЕИСПУО да се доизгради и да стане конкурентен и след това да се проведе дискусия - след една-две години, дали да има забрана за използването на други електронни дневници.

Направена е нова поръчка по отношение на обслужване на информационната система. В нея е предвидено да има колцентър за постоянна обратна връзка.

Няма пропаганда на нетрадиционна сексуалност в училище

"Много от родителите са тревожни и вярват, че има такава пропаганда. Искам да заявя, че такава пропаганда не е имало. Откакто съм министър на образованието, аз отговарях в парламента само на един въпрос по темата - свързан с една брошура, намерена в лекарски кабинет на частно училище. Тя беше размахвана, когато се обсъждаше закона. Този проблем е изяснен. Не е имало пропаганда", коментира проф. Галин Цоков.

CHF CHF 1 2.08555
GBP GBP 1 2.33657
RON RON 10 3.9314
TRY TRY 100 5.21589
USD USD 1 1.78811