Николай Цонев не е допуснат до конкурса за бюрото за СРС-тата

България 18.03.2025 18:59 Снимка: ДНЕС+

Николай Цонев не е допуснат до конкурса за бюрото за СРС-тата

Бившият министър на отбраната Николай Цонев не е допуснат за кандидат-член на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства, става ясно от сайта на Народното събрание. Той е предложен за поста от парламентарната група на ДПС-ДПС, но при проверката се установява, че няма необходимите 8 години юридически стаж или професионален стаж в службите за сигурност или за обществен ред. А това е изискване по Закона за специалните разузнавателни средства.

Николай Цонев беше военен министър по времето на тройната коалиция. През 2010 г. той бе показно арестуван с просване на земята и с насочен в главата пистолет. Обвиненията към него бяха за корупция, но по всички дела беше оправдан. А през 2018 г. ВКС окончателно осъди държавата да му плати 108 хил. лв. за скандалния арест.

Преди десетина години Цонев основа партия “Нова алтернатива”, която сега се казва СБОР и има ново ръководство. Миналата есен партията бе една от двете, с които Алиансът за права и свободи на Ахмед Доган се яви на последните парламентарни избори. А самият Цонев беше водач на листата на коалицията в Пловдив-град, но АПС не вкара депутат оттам.

Процедурата за допуск са издържали други 7 номинирани за бюрото за контрол на СРС-тата. Парламентът трябва да избере председател, заместник и членове.

ИТН предлага за нов мандат като председател на бюрото настоящия Пламен Иванов. Срещу него от ПП-ДБ издигат бившия зам.-министър на вътрешните работи Таня Райчева, а за член предлагат Илия Антонов. Номинациите на ГЕРБ-СДС са за зам.-шеф – Георги Христов, за членове – Ясен Славов и Ангел Куртишев. От БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА пък издигат Борислав Цветанов.

CHF CHF 1 2.04094
GBP GBP 1 2.32621
RON RON 10 3.9295
TRY TRY 100 4.72426
USD USD 1 1.79483