България 19.12.2025 14:40 Снимка: ДНЕС+
Никола Стоянов: България има много резерви и единственото, което ни липсва, е стабилност
Според него песимистичният сценарий е да влезем в серия избори
Оптимистичният вариант за България е при едни избори през март 2026 г. да се формира стабилно управление с визия и перспектива, 4 години да управлява, каза в интервю пред БНР Никола Стоянов бивш зам.-министър на икономиката.
"С влизането на еврото в България икономиката расте стабилно. Да, има проблеми - инфлация, дефицити, но въпреки това България има много резерви и единственото, което ни липсва е стабилност", прогнозира той.
Според него песимистичният сценарий е да влезем в серия избори, защото:
"Това ще доведе до служебни правителства, за които никой не носи отговорност, и лош сценарий е, ако политиците оставят държавата в един хаос, да има избори след избори и да станем свидетели на 3 избора през 2026 г."
Прогнозата на бившия зам.-министър на икономиката е, че при избори през март бюджет може да има най-рано през юни.
"Удълженият бюджет по-скоро това е проиграна схема. За управляващите е по-добре да се приеме предложеният бюджет, защото има индексация на заплатите и инвестиции в общини, които са важни като възможности и гаранции за местните власти. От друга страна, опозицията ще се стреми това да не случи, но над тях тегне проклятието, че не са индексирани заплатите на хората", коментира той.
И потвърди, че следващите 6 месеца ще са критични и с редовно правителство заради лошите бюджети през последните години.
"Пеевски е прав, че следващите месеци ще са критични. Но не защото няма редовно правителство. С това правителство цените нараснаха още лятото с тези закъснели мерки. А работа на двете комисии КЗП и КЗК не трябва да се повлияе от това, защото правителство винаги има – редовно, служебно, все има. И ако могат да си свършат работата, ще си я свършат. Лошото е, че показаха, че не могат да си я свършат - има сериозно повишаване на цените", смята Никола Стоянов.
"Видяхме, че има енергия в обществото, надявам се най-вече да има повече гласуващи и след изборите самият парламент да е по-легитимен. В България политическата криза се отразява на намаляването на чуждите инвестиции и политическата нестабилност е лош знак към инвеститорите. И ефекта от влизането на еврото може би няма да можем да го компенсираме заради политическата криза. Аз очаквах 2026 и 2027 г. се вдигнат инвестициите. И в тази политическа нестабилност ще има ръст на икономиката заради еврозоната, но ще е по-малък и няма да е такъв какъвто би имало, ако имаше редовно правителство."
Още по темата
CHF
|
1 | 2.09943 |
GBP
|
1 | 2.23626 |
RON
|
10 | 3.84197 |
TRY
|
100 | 3.90542 |
USD
|
1 | 1.66894 |
Последни новини
- 16:14 bTV сваля от екран водещата Мария Цънцарова
- 16:05 Чанаккале: История и култура на Дарданелите
- 15:55 Андрей Чорбанов напуска ИТН, става независим депутат
- 15:45 КНСБ гневни заради удължителния закон: Готвят национални, браншови и регионални протести
- 15:36 Христо Генчев: Има ли педофил в 38. ОУ „Васил Априлов“?
- 15:28 Зеленски: Украйна получи гаранция за финансова сигурност за следващите години
- 15:20 Макрон развя белия флаг: Би било полезно за Европа да възобнови диалога с Путин
- 15:12 Ударен от украински дрон, руски танкер потъва в Азовско море