На воден режим са жителите на благоевградското село Зелендол

България 03.08.2022 18:21 Снимка: ДНЕС+

На воден режим са жителите на благоевградското село Зелендол

В летните жеги жителите на благоевградското село Зелендол са на воден режим, съобщи БНТ. Проблемът с водоподаването в селото е дългогодишен. Местните жители всяко лято се запасяват с вода от съседните населени места за основните си нужди. Оказва се особено трудно за възрастните хора и за семействата с малки деца.

Един от жителите, мъж на достолепна възраст, уверява, че проблемът с липсата на вода в горещите дни е от десетилетия. Той разчита на своите съседи за вода или купува от магазина.

"Пълня бидони, пълня туби, и от града си докарвам. И тука има една чешма, обща долу, оттам пълнят хората ги гледам. Струма е до нас, кладенци има, за два километра не може да се докара вода в село Зелендол. Срамна работа", разказва той.

По време на водния режим вода има само по три часа на денонощие, но тя не е годна за пиене.

"В летните месеци водоизточникът от село Лисия просто пресъхва и се налага ВиК да пълнят водоема с водоноски. За съжаление такава ни е ситуацията, но това се надявам да не бъде поне в дългосрочно бъдеще все още да се надяваме на облаци и на късмет", коментира кметът на селото Александър Мановски.

Хората уточняват, че водата е мръсна, не става за пране, камо ли за пиене.

"На другите села пускат от язовира в рекичките, пречиства се през камъчетата, при нас не може, нема възможност такава", добавя Григор Димитров от селото.

На противното мнение е управителят на ВиК-Благоевград, според когото водата е годна за пиене и пробите го показват.

"Мътност може да има, да, след дъждовете, нормално е. Там, в тези малките населени места повечето нямат пречиствания направени, а това е свързано с доста сериозни разходи", коментира Валери Миков.

Водният режим се въвежда всяко лято поради силно намаляване на дебита на водоизточника, който захранва резервоара на Зелендол. Дългосрочно решение на проблема обаче на този етап няма, признават от местното ВиК.

"Това нещо трябва да се случи съвместно с общината да осигурим допълнителен водоизточник. Не е заложено това нещо да може да го строи ВиК сам", каза Валери Миков.

От общината уверяват, че нямат отношение по темата. Някои от жителите на селото прибягват до пробиването на сонди. Но този вариант струва около 100 лева на метър и повечето домакинства не могат да си го позволят.

CHF CHF 1 2.03647
GBP GBP 1 2.31213
RON RON 10 3.92903
TRY TRY 100 5.56076
USD USD 1 1.82856