България 02.08.2022 11:13 Снимка: ДНЕС+
МЗ: иРНК бустер за ваксинираните с Janssen
Министерството на здравеопазването одобри препоръките на Експертния съвет по надзор на имунопрофилактиката относно прилагането на втора бустерна доза иРНК ваксина при всички желаещи лица на и над 18 г., получили първична имунизация с ваксината на Janssen. Втората бустерна доза може да се приложи най-малко 4 месеца след първия бустер при лица, имунизирани с ваксината на Janssen, съобщават от ведомството.
От МЗ препоръчват втората бустерна доза иРНК ваксина за следните категории лица на и над 18 г. с първична имунизация с ваксината на Janssen:
Имунокомпрометирани;
Трансплантирани пациенти, получаващи имуносупресивна терапия;
Пациенти на хронична диализа;
Пациенти с онкохематологични заболявания;
Потребители и персонал в социални заведения, осигуряващи дългосрочна грижа за възрастни хора;
Медицински специалисти, ангажирани с лечението на пациенти с COVID-19;
Възрастни хора на и над 65 г.
„В становището на Експертния съвет се посочва, че в редица държави членки на ЕС (Германия, Полша, Словакия, Малта и др.) вече е осигурена възможността за прилагане на втора бустерна доза иРНК ваксина и при лица с първична имунизация с ваксината на Janssen, поради по-ниските нива на ефективност при тази ваксина и необходимостта от подсилване на имунния отговор през определен времеви интервал.
Втора бустерна ваксина срещу COVID-19 може да бъде поставена във ваксинационните пунктове на РЗИ, кабинетите на общопрактикуващите лекари, както и в лечебни заведения за болнична и извънболнична медицинска помощ. (виж прикачения файл).
Считано от сряда, 3 август, Националният имунизационен регистър – част от Националната здравно-информационна система – ще позволява въвеждането на приложена втора бустерна иРНК ваксина на лицата, получили първична имунизация с ваксината на Janssen, като гражданите ще получават и сертификат за ваксинацията. „Информационно обслужване“ АД вече работи по адаптиране функционалностите на системата.
Сертификатът ще бъде идентичен с този за поставена първа бустерна доза, като изключение е единствено изписването на поредния номер на приложената ваксина – при втора бустерна ваксина в сертификата ще бъде посочено 3/3. Този сертификат, също като сертификата за поставена първа бустерна ваксина, ще бъде безсрочен, доколкото действащият европейски регламент не предвижда друго“, допълват още от МЗ.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 11:31 Разбраха защо тиранозаврите са имали голяма глава и малки крайници
- 11:19 Грузия отвори изба на Сталин - над 40 000 редки вина, част от тях от XIX век
- 11:08 Радан Кънев обяви, че влиза в битката за председател на ДСБ
- 11:02 Ден за памет, молитва, семейна връзка - Черешова задушница
- 10:57 Нургюл Салимова с първа загуба на европейското в Батуми
- 10:48 Прокурор Каменов се закани да съди министър Демерджиев: Ще защитя името си и професионална репутация
- 10:38 Русия: Ще отговорим светкавично и безмилостно на Румъния за затвореното консулство
- 10:34 Медведев: Гражданите на ЕС "няма да могат да спят спокойно", докато подкрепят Украйна