България 10.10.2024 14:18 Снимка: ДНЕС+
Музеите привличат туристи с нова тенденция
Популярната тенденция за привличане на туристи в музеите е сценографирането на пространствата, каза Мартина Венкова, проектант на музейни експозиции и участник в конференцията "Музеи на бъдещето. Бъдещето на музеите", която се състоя днес в рамките на Международното изложение "Културен туризъм" във Велико Търново.
Според нея най-важното нещо при оформянето на съвременните музейни експозиции е намирането на добрия баланс между очакванията на посетителите и това, което музеят трябва да разкаже. Понякога може да се получи противоречие между двете неща, защото музеите могат да бъдат доста консервативни, от друга страна съвременната публика иска да се забавлява, но това не означава музеите да се превръщат в атракциони.
Съвременните технологии, дизайн и експозиционна практика са само част от подходите за подобряване на привлекателността на музеите и повишаване на интереса на посетителите, посочи тя.
Сред прийомите, които използват музеите напоследък, е дигитализацията. Това е процес, който в чужбина започна преди около 20 години, а у нас се развива през последните 10 години. Все още у нас опипваме почвата, но ако се поучим от чуждестранния опит, дигиталните технологии биха могли да се използват умело там, където липсва автентично съдържание и където могат да се намерят нови начини за ангажиране вниманието на публиката, каза тя. Сред използваните средства са 3D- мапингът, холограмните инсталации и виртуалните разходки.
Интегрирането на археологическия процес и пресъздаването на определена интерактивна зона, в която посетителите могат да бъдат археолози, да се опитат да извадят артефакт от земята, да изпробват инструментите на изследователите е друг интересен начин за привличане на посетители към места, където в момента се извършват проучвания, допълни за БТА специалистът.
Според Венкова популяризирането на туристическите обекти е най-активно в социалните мрежи, но рекламата за даден обект не трябва да изпреварва съдържанието.
Според д-р Иван Църов, директор на Регионалния исторически музей във Велико Търново, музеите се нуждаят от по-добро държавно финансиране, защото те съхраняват безценни богатства. Равнището на ниските заплати на музейните работници води до отлив на квалифицирани кадри. По думите му бъдещето на музеите е обвързано със съвременните технологии, затова трябва да се помисли и за назначаването на IT специалисти.
Културният туризъм е сред петте най-често практикувани видове туризъм от българи, сочат данните от национално представително проучване, което бе огласено от Десислава Михалкова, държавен експерт в Дирекция "Туристическа политика" на Министерството на туризма.
Над 1,9 млн. пълнолетни българи или близо 36 процента от пълнолетното население на страната е практикувало културен туризъм в периода между 2022 и 2024 година", съобщи Десислава Михалкова. През 2023 г. са отчетени близо 5 милиона посещения от туристи и местни жители в музеите в страната. От тях 998 000 посещения са на чужденци.
В 19-то издание на форума "Културен туризъм" участват представители на 10 държави и 30 български общини. В конферентната програма са предвидени дискусии и презентации, свързани с развитието на бранша. Изложението продължава и утре.
Още по темата
CHF | 1 | 2.10372 |
GBP | 1 | 2.35742 |
RON | 10 | 3.93037 |
TRY | 100 | 5.35046 |
USD | 1 | 1.88242 |
Последни новини
- 14:50 Расте броят на жертвите на нападението в Магдебург
- 14:38 Километрично задръстване на „Тракия” заради катастрофа
- 14:26 Πpoблeмитe нa ĸитaйcĸaтa иĸoнoмиĸa, пpeз пoглeдa нa eĸcпepти oт CAЩ
- 14:14 Небензя: Зеленски жертва украинците, за да запази властта си
- 13:50 Как Тръмп преодоля "санитарния кордон"
- 13:38 Работник е загинал в мини "Марица-Изток"
- 13:26 Заради снеговалеж спряха тировете през проходите "Рожен" и "Превала"
- 13:14 Корнелия Нинова повежда движение "Непокорна България"