България 04.04.2024 08:28 Снимка: ДНЕС+
МС предлага промени, с които 17-годишните да могат да шофират с придружител
Предложените промени в Закона за движение по пътищата са част от мерки, целящи повишаване на безопасността по пътищата у нас
За да влязат в сила обаче промените трябва да бъдат одобрени и от Народното събрание.
Документ за управление на лек автомобил да се получава на 17 години, но шофьорът да има право да управлява колата само с придружител. Тази промяна в Закона за движение по пътищата прие Министерският съвет със свое решение днес.
За да влязат в сила обаче промените трябва да бъдат одобрени и от Народното събрание.
В момента са нужни навършени 18 години преди кандидатът да получи право да управлява лек автомобил. Честа практика обаче бе курсовете да започнат по-рано и да се изчака само с документа до навършване на пълнолетие. "С цел изграждане на навици за безопасно управление е предложена възможността водачи, навършили 17-годишна възраст, да шофират с придружител", се казва в документа на МС.
Това е част от други мерки, целящи повишаване на безопасността и полагането на основи на тенденция за трайно намаляване на броя на жертвите на катастрофи. Поставен е фокус върху увеличаване на превантивния ефект, подобряване на ефективността от контролната дейност, както и ограничаване на усещането за безнаказаност у нарушителите, отбелязват от МС.
Законопроектът обхваща регламентация на стойностите на максимално разрешената скорост във и извън населено място, автомагистрала и скоростен път за различните категории моторни превозни средства, както и уреждане на зони в населените места, в рамките на които да важи ограничение на скоростта от 30 км/час за всички превозни средства.
От друга страна, за подобряване на организацията на движението след строително-ремонтни работи, тежки пътни инциденти и други аварийни събития са въведени и конкретни задължения към стопаните на пътя.
Повишаването на ефективността при изпълнение на наложените наказания е адресирано с условие за извършване на преглед за техническа изправност, а именно да са заплатени глобите по влезли в сила наказателни постановления и фишове за нарушения, извършени с представеното за преглед превозно средство. Сега, за да минеш технически преглед, трябва да е платен само данъкът на автомобила и гражданската застраховка.
Предвидени са и нови принудителни административни мерки - временно отнемане на шофьорската книжка до решаване на въпроса за отговорността за всички нарушения, които законът наказва с отнемане на свидетелството за управление.
Въведена е също така промяна в размера на налаганите наказания, както по отношение на лишаване от право на управление на МПС, така и на размера на глобите.
На база на данните за възникналите на годишна база пожари в пътни превозни средства - приблизително 25% от регистрираните пожари със загуби - е създадено изискване към оборудването на превозните средства с пожарогасители.
Регламентирани са и всички случаи на прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство, като се създават условия за облекчаване на административната тежест върху гражданите и бизнеса.
Още по темата
CHF | 1 | 2.08533 |
GBP | 1 | 2.34504 |
RON | 10 | 3.93219 |
TRY | 100 | 5.37387 |
USD | 1 | 1.90145 |
Последни новини
- 21:12 Хороскоп за петък, 10 януари 2025 г.
- 19:31 МВР подготвя поръчка за бодикамери за полицаите за 70 млн. лева
- 19:23 Кой е Жозеф Аун - командващият армията на Ливан, който бе избран за президент
- 19:14 Пожарът в Лос Анджелис погълна къщата на Матю Пери
- 19:06 „НЕ БЯХ АЗ“ – Продължение на филма „Вчера“ идва във Варна
- 18:59 През 2025 година поскъпването на златото ще продължи, но с по-бавни темпове
- 18:51 Илън Мъск и Джеф Безос ще доставят почва от Марс на Земята?
- 18:43 Клои Кардашиян бе определена от фенове за "най-фалшивата инфлуенсърка до момента"