България 03.10.2025 17:08 Снимка: ДНЕС+
МС оптимизира работата на Бюрото по защита на застрашени лица
Министерски съвет улеснява работата на Бюрото по защита на застрашени лица при министъра на правосъдието.
Одобрен е проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за защита на лица, застрашени във връзка с наказателно производство. Предложенията за промени са изготвени след анализ на практиката по предоставяне на специалната защита на застрашени свидетели, както и на техните най-близки - родители, деца, братя, сестри, съпрузи, лица, с които се намират в особено близки отношения, и др.
Целта на предложените промени е улесняване и оптимизиране на работата на Бюрото по защита на застрашени лица при министъра на правосъдието.
С измененията се формулират по-прецизно задълженията на Бюрото и на лицето, на което се предоставя специална защита. Създаването и ползване на нови основни данни става самостоятелна мярка за защита, а не допълнителна дейност, както е в момента.
Предлага се също Бюрото да оценява необходимостта от продължаване на специалната защита за всяко защитено лице и да изготвя становище до министъра на правосъдието, без това да е обвързано с шестмесечен период, както е в момента. По този начин оценяването може да се извършва по-често или по-рядко в зависимост от особеностите на конкретния случай.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.09561 |
GBP
|
1 | 2.2309 |
RON
|
10 | 3.84219 |
TRY
|
100 | 3.91645 |
USD
|
1 | 1.66723 |
Последни новини
- 21:15 Хороскоп за вторник, 16 декември 2025 г.
- 19:36 БНБ: В края на ноември парите в обращение у нас намаляват с близо 21 на сто
- 19:30 Шефът на YouTube ограничи екранното време на децата си, притеснява се за психичното им здраве
- 19:27 Румяна Коларова: Ако Радев не напусне президентството, ПП-ДБ ще са радостни
- 19:19 Джефри Сакс: Сигурността на Европа е невъзможна без признаване на изискванията на Русия
- 19:12 Димитър Ганев за Радев: Очаква го катастрофа! Андрей Райчев: Ако не направи партия, той приключва!
- 19:04 Bild: Зеленски определи "червените линии" на Киев - никакво изтегляне от Донбас
- 19:01 Проучване: Украинците губели вяра в САЩ и НАТО и били готови да воюват сами срещу Русия