Министерство на икономиката иска нов план за декарбонизация

България 22.10.2024 16:59 Снимка: ДНЕС+

Министерство на икономиката иска нов план за декарбонизация

Глобалната среда става все по-сложна и по-сложна, а става и все по-враждебна. В такава ситуация на враждебност европейските предприятия изостават от конкурентите си и изостават прогресивно от конкурентите в САЩ и Китай що са е касае до иновациите и технологиите. Производственият сектор се нуждае от радикално преструктуриране и преустройство. Това заяви министърът на икономиката Петко Николов по време на форум, посветен на доклада на Марио Драги и новата икономическа политика на ЕС и перспективите за България.

Николов посочи, че цените на енергията в ЕС са високи и в това си качества възпират инвестициите. ЕС би трябвало да синхронизира политиките си с климатичните цели и да излезе план за декарбонизация, който съвместен план да обхване производителите на енергия, чистите технологии, на които им е трудно да намалят емисиите си. Зависимостта от суровини и внос на електроенергия стана драматична за индустриалните предприятия, изтъкна Николов.

Той добави, че ЕС трябва да намали своите зависимости от доставчиците на критични суровини, за да се осигури веригата за доставки на ключови технологии. Необходимо е да се подобрят условията за бизнес и иновации, настоя Николов. В доклада е посочен и друг фактор, който влияе върху конкурентоспособността - бизнес средата.

Фокус трябва да бъде приложен и върху съществуващото законодателство на ЕС. Добрата комуникация за ползите, правата и правната сигурност, които се гарантират със създаването на една правна рамка с високо качество, която да отговаря на всички послания, настоя министърът.

Той обясни, че през последните години страните в ЕС, включително и България са изправени пред редица трудности - икономически спад, пандемия, намаляване отражението на икономиката върху околната среда, а същевременно ускореното развитие в Европа е подпомагано с непазарни мерки и помощи.

Николов посочи, че оценката на Министерството на икономиката за доклада Драги е положителна. Очертаните области за действия и очертан растеж за преодоляване на изоставането на иновациите, декарбонизация и конкурентоспособност и намаляване зависимостите на ЕС са адекватни, навременни, наложителни и са необходими спешни мерки, за да се увеличи значително производителността, отбеляза Петко Николов.

Според министъра, за да се повиши конкурентоспособността е необходимо политиката да се съсредоточи върху индустрията - условията за нарастване на просперитета за всички граждани в Европа. В определени случай въпроси за предоставяне на допълнителни правомощията, създаване на отделни юрисдикции или отделно закупуване на стоки може да не са съизмерими с българската икономика, коментира Николов.

Според него трябва да има промени в индустриалната и търговската политика в ЕС - чисти енергийни технологии, иновации и перфектна координация между държавите-членки в Съюза. Ключови са посланията за енергийните планове, като индустрията трябва да разчита на европейска подкрепа, а там където технологиите са достигнали своя предел, дейността на индустрията да бъде подпомагана чрез регулаторни изменения, каза Петко Николов.

Заместник-министърът на енергетиката Красимир Ненов посочи, че въпросът е как да се осигурят конкуренти цени за енергията. Декарбонизацията може да повиши конкурентоспособността, ако се управлява добре, тъй като европейските предприятия са изправени от по-високи цени на енергията, изтъкна Ненов. Важно е реформата на пазара на електрическа енергия да бъде проведена и да донесе трайни ползи за потребителите, уточни Красимир Ненов.

Зам.-министърът на иновациите и растежа Красимир Янакиев добави, че докладът констатира задълбочаващата се тенденция за загуба на икономически позиции и перспективи, като предлага форма, приоритетите и инструменти за по-висок устойчив растеж и конкурентоспособност. Каква Европа искаме и какво е мястото на България в нея? Къде е мястото на българските институции, запита Янакиев. Министерство на иновациите насърчава публичното финансиране в сферата на космическата индустрия.

Според него докладът "Драги" може да се превърне в пътна карта за бъдещ успех.

CHF CHF 1 2.08466
GBP GBP 1 2.3463
RON RON 10 3.93266
TRY TRY 100 5.26922
USD USD 1 1.80677