България 21.01.2026 14:27 Снимка: ДНЕС+
Министерският съвет одобри 5% индексация на заплатите в бюджетния сектор
Министерският съвет одобри решение, с което ще се осигури прилагането на разпоредби от Закона за събирането на приходи и извършването на разходи през 2026 г. до приемането на Закона за държавния бюджет на Република България за 2026 г., Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2026 г. и Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2026 г., т. нар. удължителен закон, свързани с индексацията на възнагражденията на заетите в бюджетните организации.
Въз основа на предоставената от Националния статистически институт информация се определя, че за целите на прилагането на разпоредбата на чл. 3, ал. 2 от удължителния закон, натрупаната към 31 декември 2025 г. годишна инфлация е 5,0 на сто. С 5%, считано от 1 януари 2026 г., ще бъдат индексирани заплатите на работниците и служителите в бюджетните организации, предаде пресслужбата на МС.
При прилагането на цитираната разпоредба достигнатите размери на основните месечни заплати към 31 декември 2025 г. в бюджетните организации не могат да бъдат намалявани или увеличавани в рамките на заеманата длъжност, т.е. не се прилагат нормативни актове и други механизми за увеличаване на заплатите, освен изрично предвиденото увеличение е удължителния закон, а именно увеличение на заплатите на заетите на минимална работна заплата и еднократна индексация в размер на натрупаната към 31 декември 2025 г. годишна инфлация в размер на 5,0 на сто за всички останали в бюджетната сфера.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 09:28 Красимир Вълчев: Частното училище,в което е учило убитото 15-годишно момче, е прикривало отсъствията
- 09:21 Слуцки призова Рюте да не отправя заплахи срещу най-голямата ядрена сила
- 09:13 Съдът блокира част от промените в синя и зелена зона в София
- 09:06 Рюте: Целта ни е войната в Украйна да приключи така, че Русия повече да не се опитва да я нападне
- 08:59 Зеленски отхвърли твърденията на "Файненшъл таймс", че готви избори в Украйна
- 08:51 Патриарх Даниил към Йотова: Президентската институция се ползва с голямо доверие сред българите
- 08:44 Желязков за случая „Петрохан“: Това е голяма национална драма, оставете институциите да работят
- 08:36 Денков съзря ченгеджийска операция за прикриване на истината около „Петрохан“