България 16.05.2022 17:42 Снимка: ДНЕС+
Между 10 и 50% са се увеличили енергийните разходи за училищата
„От 10 и 50 % са се увеличили енергийните разходи за училищата според използваното гориво, най-много за тези, които са на газ. Очакваме дотации от държавата“, коментира Асен Александров, председател на Сдружението на директорите в средното образование и директор на столичното 51 СУ „Елисавета Багряна“ пред Нова нюз. По думите му училищата ще изкарат до август месец, но трябва да бъде ясно какво ще се прави за новия отоплителен сезон.
„В детските градини положението е по-сложно, там има и разходи за храна, която се увеличи неимоверно“, отбеляза синдикалистът.
От синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ предупреждават, че има риск училищата да затворят.
„Възможно е да не се плащат сметки, да не се правят ремонти и други необходими за съществуването на училищата дейности“, коментира Юлиян Петров, представител на синдикат „Образование“. Според него финансовите буфери на училищата значително са намалели.
„Разходите се увеличиха не в проценти, а в пъти. Нужно е да има поне 20% увеличение на парите за стандарт и 15% за увеличение на заплатите. От 10 години няма увеличение на парите за капиталови разходи в образованието“, изтъкна синдикалистът.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 15:12 Сирия пое контрола над стратегическа военна база, освободена от САЩ
- 15:05 СГП обвини седем души за организирана престъпна група за имотни измами
- 14:57 "Ростех" показа "Панцир" с ново тайно оръжие срещу дронове
- 14:51 Васил Терзиев за случая "Петрохан": Ако съм намирал нещо нередно, щях да сигнализирам
- 14:47 Фискалният съвет за изпълнението на бюджет 2025: Надценени прогнози, нереалистични приходи
- 14:43 Арест и принудително настаняване в психиатрично заведение за мъжа, намушкал Васко Моржа
- 14:35 Желязков обсъди с Мелони и Мерц сигурността и търговската политика на ЕС
- 14:27 Йотова към Радев: За да запазим добрите си отношения, всеки трябва сам да взима решенията си