ЕС и Свят 08.06.2026 16:58 Снимка: ДНЕС+
Франция разследва над 70 000 сигнала за насилие над деца след смъртта на 11-годишно момиче
Френският министър на правосъдието Жералд Дарманен разпореди на прокуратурите в страната да преразгледат около 70 000 текущи сигнала и разследвания за насилие срещу непълнолетни след общественото възмущение, предизвикано от смъртта на 11-годишно момиче, предава "Ройртерс"
Франция беше разтърсена от убийството на 11-годишната Лихана, чието тяло беше открито няколко дни след изчезването ѝ. Случаят предизвика национално възмущение, след като стана известно, че основният заподозрян - баща на неин съученик - е бил обект на многократни сигнали и разследвания за сексуални посегателства срещу деца, по които институциите не са предприели навременни действия.
Политици от целия политически спектър заявиха, че трагедията е разкрила сериозни слабости в защитата на децата и жертвите на сексуално насилие във Франция.
Дарманен определи трагедията като "ужасяващ провал на държавата и на съдебната система".
По думите му всички официално подадени жалби за насилие над деца в страната трябва да бъдат прегледани до 14 юли, като задачата е поставена като "абсолютен приоритет" пред прокуратурите.
Министърът заяви, че е готов да поеме отговорност, ако проверката установи пропуски в работата на институциите.
"Ако бъдат установени недостатъци, ще поема отговорност и ще предложа дисциплинарни мерки - от порицание до уволнение", каза той.
Случаят предизвика критики от представители на целия политически спектър във Франция. Според депутати трагедията е показала сериозни слабости в способността на съдебната система да защитава жени и деца от сексуално насилие.
Очаква се започналата проверка да обхване десетки хиляди досъдебни производства и сигнали, по които към момента няма окончателно произнасяне на съдебните органи.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 18:20 Хусите заявиха, че няма да допускат израелски кораби до Червено море
- 18:17 Инвеститорът на Баба Алино съди Регионалната дирекция по горите
- 18:09 И България се вдига на протест срещу строителните амбиции на сем. Тръмп
- 18:07 Песков: Макрон, Мерц и Стармър говорят за мир, но помагат на Киев с оръжия да продължи войната
- 18:02 ЕС уеднакви обхвата за проверките на чуждестранните инвестиции в държавите
- 17:59 Радев и МВР без милост и с драконовски мерки срещу гонките и дрифтовете
- 17:55 Доц. д-р Алексей Пампоров: Най-големият проблем на българина са нереалистичните му очаквания
- 17:50 НАП погва водачите, причинили катастрофата на "Челопешко шосе"