България 14.08.2025 16:32 Снимка: ДНЕС+
Механизмът на ЕС за помощ при пожари това лято вече е активиран колкото през цялата 2024 г.
Държавите в Европа се борят с гореща вълна, придружена от голям брой катастрофални горски пожари в целия континент.
Механизмът за гражданска защита на Европейския съюз (ЕС) тази година вече е задействан 16 пъти по време. Броят на активиранията на механизма за 2025 г. вече е достигнал общия брой задействанията му заради горски пожари за целия пожароопасен сезон през 2024 г., съобщиха от пресслужбата на Европейската комисия (ЕК).
Много от горските пожари избухват едновременно в цяла Европа. През миналата седмица помощ за справяне с тях е поискана чрез Механизма за гражданска защита на ЕС от Гърция, Испания, България, Черна гора и Албания.
Вчера Испания е задействала за първи път механизма заради горски пожари. ЕК е мобилизира два самолета на rescEU, базирани във Франция. Очаква се днес те да бъдат на терен.
Гърция е задействала механизма на 12 август и очаква двата шведски самолета, които към момента са в България. В борбата с огъня там са се включили предварително разположени пожарникари от Чехия, Молдова и Румъния.
В България е изпратена летателна техника, освен от Швеция, и от Чехия, Словакия, Франция, Унгария и Румъния.
В Албания е мобилизирани летателни средства от ресурсите на rescEU от Хърватия, България, Италия, Чехия и Словакия.
В Черна гора са изпратени въздухоплавателни средства на rescEU, разположени в Чехия, Хърватия и Италия. Сърбия, Унгария и Босна и Херцеговина също за изпратили летателна техника като част от двустранните предложения за помощ, а Австрия е предложила помощ с наземни противопожарни екипи.
Спътниковата система за наблюдение на ЕС "Коперник" е задействана за пожарите в Гърция, Испания и България.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 10:00 Техеран за споразумението със САЩ: Не сме одобрили никакъв текст! Нищо не е финализирано.
- 09:52 Абровски: Над 118 млн. евро по Стратегическия план са безвъзвратно загубени за 2025 г.
- 09:45 Италия призова за единен представител на ЕС в преговори с Русия за прекратяване на войната
- 09:36 Папа Лъв: В живота и футбола се печели с отборна игра
- 09:28 Кънчо Стойчев: Свидетели сме на заробване на българските производители, на диктат и липса на контрол
- 09:21 Световното не оправдава очакванията на туризма в САЩ - скъпите билети и визите охлаждат интереса
- 09:14 Йотова за оръжието за Украйна: Няма как да се даде нещо, което го нямаме
- 09:06 Кристалина Георгиева: ЕС да уеднакви ДДС и да запази търговията с емисии