България 19.05.2023 08:36 Снимка: ДНЕС+
Македонците признаха, че има "черни списъци" за българи
Радев: Време е да впишат наследниците на Гоце в конституцията си
Депутатите гневни на сравнението на България с Русия, Нинова иска НС да го осъди с декларация
Властите в Северна Македония имат списъци с българи, които са нежелани в страната им. Потвърждение за това даде едва вчера македонският президент Стево Пендаровски, макар за тях да се говори още от януари.
Македонците използваха като повод за съставянето им честването на годишнината от смъртта на Гоце Делчев на 4 февруари. Тогава с предложение “да бъде забранено влизане в страната на един евродепутат и на няколко други лица от България заради предишни и продължаващи техни действия против Северна Македония” излезе именно Пендаровски. През февруари обаче българи, решили да се поклонят пред гроба на Гоце в Скопие, бяха връщани от границата с обяснението, че токов удар блокира компютрите. Заради сбиване с граничари пък черни печати получиха трима, сред които и депутатът от “Възраждане” Ангел Георгиев.
На 6 май македонците върнаха от границата евродепутата от ГЕРБ Андрей Ковачев, председателя на фондация “Българска памет” Милен Врабевски и техния шофьор и охрана. На тях им бяха връчени официални документи, според които те влизат в тези т.нар. черни списъци.
Последва остра реакция на Брюксел и шефката на ЕП Роберта Мецола дори се закани да си поговори с властите в Скопие. Външният ни министър Иван Кондов пък привика македонската посланичка Агнеза Поповска и настоя за отговор има ли наистина такива списъци и кой и защо влиза в тях. Тя нито потвърди, нито отрече. А македонското МВнР обясни, че Ковачев не бил допуснат заради хората, с които бил, защото властите имали данни, че те представляват “риск за общественото спокойствие и сигурност”.
“Имахме цялостна информация.
На някои хора не им беше позволено да влязат в държавата
Правим преценка кое лице по какъв повод не трябва да бъде допуснато, включително и някои евродепутати. Такива лица, които показват иредентистки виждания към страната ни, няма да бъдат допускани. Не може да се криеш зад своя формален статут”, коментира случая с върнатите Пендаровски вчера. И официално одобри съставянето на подобни списъци. Направи го на дискусия в Белград за руската агресия в Украйна, на която присъства и екссъветничката по външна политика на бившия премиер Кирил Петков Весела Чернева.
Само ден по-рано пък пред Съвета на Европа в Рейкявик за т.нар. черни списъци на македонците разказа вицепрезидентът Илияна Йотова. Тя ги определи като “груба провокация към общите европейски ценности”.
Малко по-късно македонският премиер Димитър Ковачевски, който също бе на срещата, настоя, че страната му зачита човешките права, и се оплака, че България говори за РСМ така, както Русия за Украйна.
“Ръководството на РСМ трябва да убеди гражданите си, че гради демократична държава,
в която не се стреля и не се палят българските клубове,
в която българите не са подлагани на системен тормоз, физическо насилие и режисирани съдебни процеси. То може да претендира, че изгражда модерно мултиетническо общество, но когато намери сили да впише сънародниците на Гоце Делчев в конституцията си”, отвърна му задочно президентът Румен Радев вчера.
На свой ред през македонски медии Ковачевски му отвърна: “Това, върху което работим, означава, че наследниците на Гоце Делчев ще впишат в конституцията сънародниците и наследниците на Радев”.
Македонците сформираха комисия, която трябва да впише българите в конституцията като държавотворен народ - изискване, за да започнат преговорите за присъединяване на РСМ към ЕС, вкарано по настояване на София. Комисията няма срок за работата, а участието на българи в нея бе отказано.
Изказванията и на Пендаровски, и на Ковачевски разгневиха депутатите в българския парламент. “Подобно отношение към България е унизително, обидно и неприемливо за нас”, коментира лидерът на БСП Корнелия Нинова. И поиска обща декларация на парламента да осъди отношението на РСМ към страната ни.
“Цинично и нагло е такова отношение”, каза бившият зам.външен министър Георг Георгиев от ГЕРБ. Той напомни, че България е първата, признала Македония като отделна държава.
“Изявлението на премиера на РСМ за пореден път ясно показва реалното отношение на Скопие към основни ценности на ЕС и отхвърлянето на правото да се реагира на съществуващите дефицити. Всяка аналогия със страданията на украинския народ в настоящата неоправдана война на Русия е цинична и недопустима”, обяви МВнР.
Още по темата
-
Мицкоски за България: Очаквам да бъдем добри съседи
преди 2 седмици
CHF | 1 | 2.10101 |
GBP | 1 | 2.35062 |
RON | 10 | 3.92942 |
TRY | 100 | 5.33811 |
USD | 1 | 1.85176 |
Последни новини
- 09:24 Украинският външен министър обсъди подкрепата за Киев с българския си колега Иван Кондов
- 09:10 ЕК: България рискува второто плащане по Плана за възстановяване
- 08:58 Руските сили унищожиха най-малко 200 терористи в сирийските провинции Алепо и Идлиб
- 08:45 Днес е Андреевден
- 08:30 13 области в оранжево и жълто заради очаквани валежи
- 21:13 Хороскоп за събота, 30 ноември 2024 г.
- 19:31 Колко често да сменяме чорапите си (вероятно го правим по-рядко, отколкото трябва)
- 19:22 Известен адвокат обясни, защо съдебната реформа не е само „кой точно ще е главен прокурор?!“