Македония не е сигурна, че ще си осигури внос на ток, дори и скъп
България 20.02.2007 11:46
Вносът на ток ще ни “изгори”, но само ако изобщо намерим ток за внос. Така експертите коментират международния конкурс за внос на електроенергия през тази година, обявен миналата седмица от Македонската електропреносна система-оператор /МЕПСО/, пише македонският вестник “Дневник”.
Македония иска да купи за период от май т.г. до април 2008 г. 2 399 235 мегаватчаса електроенергия. Според сегашните цени на тока в региона това ще струва най-малко 150 милиона евро. “Трудно ще се намерят 2 399 235 мегаватчаса електроенергия. Ако се намерят, цената ще бъде много по-висока от миналогодишната от 45 евро за мегаватчас. Средната цена в региона сега е около 6,5 евроцента. Но почти всички страни от региона са вносители и няма да може да бъде осигурен евтин ток от Балканите. Това означава, че ще трябва да се купува от страните от Западна Европа, където цената е значително по-висока.
Ситуацията сега е много по-сериозна, защото търсенето в целия регион продължава да нараства и през тази година поради затварянето на двата реактора на българската АЕЦ “Козлодуй”, казват експертите. И останалите балкански страни търсят ток за внос. На обявените миналата година търгове от Сърбия и Гърция не беше подадена нито една оферта. В Черна гора беше обявен конкурс за спешни доставки, за да се избегне режим на тока като в Албания.
Сега в Черна гора поради изключително скъпия ток, който се внася, гражданите и промишлеността плащат 60 % от консумираните количества по една цена, а 40 % - по друга, по-висока цена. Сметките за ток в Черна гора на 90 % от гражданите са по-големи от заплатите и пенсиите им. /БГНЕС
Македония иска да купи за период от май т.г. до април 2008 г. 2 399 235 мегаватчаса електроенергия. Според сегашните цени на тока в региона това ще струва най-малко 150 милиона евро. “Трудно ще се намерят 2 399 235 мегаватчаса електроенергия. Ако се намерят, цената ще бъде много по-висока от миналогодишната от 45 евро за мегаватчас. Средната цена в региона сега е около 6,5 евроцента. Но почти всички страни от региона са вносители и няма да може да бъде осигурен евтин ток от Балканите. Това означава, че ще трябва да се купува от страните от Западна Европа, където цената е значително по-висока.
Ситуацията сега е много по-сериозна, защото търсенето в целия регион продължава да нараства и през тази година поради затварянето на двата реактора на българската АЕЦ “Козлодуй”, казват експертите. И останалите балкански страни търсят ток за внос. На обявените миналата година търгове от Сърбия и Гърция не беше подадена нито една оферта. В Черна гора беше обявен конкурс за спешни доставки, за да се избегне режим на тока като в Албания.
Сега в Черна гора поради изключително скъпия ток, който се внася, гражданите и промишлеността плащат 60 % от консумираните количества по една цена, а 40 % - по друга, по-висока цена. Сметките за ток в Черна гора на 90 % от гражданите са по-големи от заплатите и пенсиите им. /БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 14:45 петима са в болница след челна катастрофа в Разград
- 14:42 Адвокат: Потърпевши от схемата “Баба Алино” са плащали до 50% от стойността на имотите без договори
- 14:35 Радев към олимпийците по природни науки: Имате само една родина, за която си струва да се борите
- 14:28 Масови съкращения в американското разузнаване
- 14:23 €3000-4000 струва фалшива гръцка шофьорска книжка, схемата действа от години в Кюстендилско
- 14:20 Акциите на „Газпром“ паднаха под 100 рубли за първи път от 2009 година
- 14:16 Лавров: Зеленски е назначен фюрер, а Европа не крие, че се готви за война с Русия
- 14:13 Русия: Свалихме 143 украински дрона за една нощ