Македония бърза да се построи далекопровод към България, за да не бъде енергийно зависима от Сърбия
България 22.02.2008 10:04
Македонското правителство започна да търси начини за спасяване от евентуална енергийна криза, в която може да изпадне страната, пише македонският “Утрински вестник”.
Неизвестността около снабдяването с електрическа енергия допълнително се комплицира с настъпилата ситуация след провъзгласяване независимостта на Косово и заплахите от сръбска страна, че Сърбия може да спре подаването на ток за Косово. Това ще означава, че и Македония ще остане без приток на електроенергия, защото по-голямата част от внасяния ток минава по далекопровода Ниш-Косово полйе-Скопие.
Там, където може бързо да се интервенира, е приключване изграждането на далекопровода към България – Щип-Червена могила, дълъг 140 км, от които 40 км са в Македония. Той започна да се строи през есента на 2006 г. и трябва да приключи през това лято. Докато от македонска страна работата по далекопровода е приключила, българите все още не са завършили своите работи, пише вестникът.
За разлика от България сега ние бързаме, защото ситуацията с произвежданата в Македония електроенергия изобщо не е розова, коментират експерти. Точно заради това македонска правителствена делегация беше на преговори в София завчера. Главна тема на разговорите с министър Петър Димитров са били стратегическите енергийни въпроси.
Било е заключено, че е необходимо по-скоро да завърши изграждането на 400-киловолтовия далекопровод. Според експерти веднага щом бъде построен, далекопроводът ще може да бъде пуснат в действие, с което автоматично ще се намали зависимостта на Македония от Сърбия. /БГНЕС
Неизвестността около снабдяването с електрическа енергия допълнително се комплицира с настъпилата ситуация след провъзгласяване независимостта на Косово и заплахите от сръбска страна, че Сърбия може да спре подаването на ток за Косово. Това ще означава, че и Македония ще остане без приток на електроенергия, защото по-голямата част от внасяния ток минава по далекопровода Ниш-Косово полйе-Скопие.
Там, където може бързо да се интервенира, е приключване изграждането на далекопровода към България – Щип-Червена могила, дълъг 140 км, от които 40 км са в Македония. Той започна да се строи през есента на 2006 г. и трябва да приключи през това лято. Докато от македонска страна работата по далекопровода е приключила, българите все още не са завършили своите работи, пише вестникът.
За разлика от България сега ние бързаме, защото ситуацията с произвежданата в Македония електроенергия изобщо не е розова, коментират експерти. Точно заради това македонска правителствена делегация беше на преговори в София завчера. Главна тема на разговорите с министър Петър Димитров са били стратегическите енергийни въпроси.
Било е заключено, че е необходимо по-скоро да завърши изграждането на 400-киловолтовия далекопровод. Според експерти веднага щом бъде построен, далекопроводът ще може да бъде пуснат в действие, с което автоматично ще се намали зависимостта на Македония от Сърбия. /БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 22:32 Хороскоп за понеделник, 22 юни 2026 г.
- 22:02 Двама тежко ранени след скандал и стрелба в заведение на плажа "Кабакум" край Варна
- 19:28 Разкриха по-ранен храм под светилището на Херакъл в античен град Хераклея Синтика
- 19:18 "Война на ордени" между Киев и Варшава. Какво се случва?
- 19:07 Франция въвежда внезапни тестове за наркотици сред висши държавни служители
- 18:57 Легендарният Марк Хюз е с разбито сърце след внезапната кончина на 38-годишния му син
- 18:46 Днес е най-дългият ден в годината
- 18:34 При жътва изгоря 30 дка нива със зрял ечемик край Бойчиновци