Лютеницата "горчива": доматите все по-малко и с 30% надценка от търговеца

България 28.08.2023 08:53 Снимка: ДНЕС+

Лютеницата "горчива": доматите все по-малко и с 30% надценка от търговеца

Цените ще са 40-50% по-високи от миналогодишните

Заведения в чужбина махат зеленчуците от сандвичите, защото са прекалено скъпи

Пожарите в Северна Гърция, които унищожиха 1,2 декара гори и земи, са засегнали и част от реколтата там. Това със сигурност ще се отрази на вноса на пресни зеленчуци, тъй като в този сезон той е доста силен и случилото се може да вдигне още цените на доматите и краставиците. Това заяви пред “24 часа” Владимир Иванов, председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата.

Пожарите тази година са обхванали 3 пъти по-големи площи, отколкото средногодишно за периода след 2006 г. Макар повечето от тях да са в горски територии, има и унищожена реколта в земеделски стопанства.

Доматите и краставиците у нас напоследък и без това поскъпват

Към момента по тържищата краставиците струват 2,20 лв. килото, докато по магазините стигат и до 5 лв., а доматите на едро са 3,50 лв., а на дребно на места се намират и за 4,50 лв. за килограм. При това не става дума за градинските домати, които така или иначе са 5 до 7 лв. килото.

Точно в навечерието на сезона, в който у нас се прави лютеницата, доматите от сортовете, които се използват за тези цел, струват поне по 3,50 - 4 лв. килото.

Причината за случващото се е, че това лято реколтата е много слаба. Че годината е била изключително тежка и трудна за земеделците, потвърди в неделя и председателят на Националната браншова камара “Плодове и зеленчуци” Цветан Цаков.

“Загубихме повече от 50% от реалната българска реколта. Поскъпване на зеленчуците има и ще има. То е в порядъка от 20 до 50%”, каза Цаков по bTV. Според него консумацията на скъпи плодове и зеленчуци ще продължи, тъй като

сега има голям внос, който никак не е евтин

“95% от розовите домати са внос от Турция. 40-50% ще има постепенно поскъпване на всички плодове и зеленчуци спрямо предходната година”, прогнозира още той.

По борсите тогава доматите вървяха по 6 лева килото, а в магазините цената им стигаше до 7 лева.

Не липсваха и случаи, в които на места се предлагаха и по 7,99 лв., за колкото можеше да се намери свински и котлет на промоция, какъвто веригите пускат почти всеки уикенд.

Причините за по-слабата реколта не е само в унищожаването ѝ от лошите метеорологични условия, а в това, че просто са засети по-малко площи. До това се стигна след неблагополучията от последните 2-3 години, когато особено

отглеждането на оранжерийни зеленчуци стана много неизгодно

Изпълнителният директор на борсата край Първенец Илия Гатев каза, че специално краставиците се отглеждат върху много по-малко площи в региона.

Но и доматите, отглеждани на открито, които в момента са най-разпространените на пазара, в България тази година са с около една трета по-малко, отколкото през 2022-а, сочат данни на земеделското министерство. Краставиците от полето са с десетина процента по-малко. Затова на практика

56% от вътрешното потребление в момента се покрива от внос

- най-вече от Гърция, Турция и по-малко от Северна Македония, Албания и Косово.

“В моменти като сегашния търговците веднага усещат какво да правят и ако досега са слагали примерно 20% надценка на тези зеленчуци, щом видят, че количествата намаляват, веднага слагат 30% отгоре и дори повече”, каза Владимир Иванов.

Според него обаче ситуацията с доматите и краставиците ще се уравновеси съвсем скоро, защото в такива случаи започва по-мащабен внос. По принцип в края на лятото и в началото на есента на този пазар настъпват промени, защото в края на септември ще започне да се внася и първата реколта от оранжерийни зеленчуци, които се отглеждат в южните части на Турция и Гърция, в които не се използва отопление.

Рязката промяна в температурите, макар и не най-важна, е също сред причините да спада производството.

“По-евтини няма да станат, напротив, заради жегите ще поскъпнат”, казват продавачи на Женския пазар в столицата. Според тях хубави домати под 3 лева трудно ще се намират и занапред, каквото и ще да става с производството.

Проблемът с високите цени на зеленчуците

удря не само българите по джоба

Например в Индия миналия месец верига за бързо хранене обяви, че много от ресторантите му в цялата страна временно ще премахнат доматите от своите бургери.

Цената им там е нараснала с повече от 400% през последните месеци поради провал на реколтата след горещи вълни и проливни дъждове, твърдят фермери и селскостопански експерти. Но все пак през август леко са се понижили.

Индия се е принудила да внася домати от Непал. За да се справи с проблема, правителството на индийския премиер Нарендра Моди е предприело мерки, обмисляйки разширяване на програма за безплатна храна, която трябва да приключи през декември, съобщи Reuters.

И друга известна компания за бързо хранене се отказва да ползва домати. “Дори доматите се нуждаят от ваканция... ние не можем да добавим домати към нашата храна”, гласят съобщения, залепени в два магазина в Индия. Веригата обаче се оправдава с проблеми в качеството на доматите, а не с цените им.

Паралелно с доматите и краставиците

цените на останалите градински зеленчуци също пълзят нагоре

Лук, чушки, патладжани, тиквички, градински салати, които се отглеждат по нашите ширини, често се сеят от производителите, когато отглеждането на домати или краставици става нерентабилно. Техните цени по борсите започнаха също да нарастват от началото на август, макар и съвсем леко.

CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822