България 24.04.2024 13:01 Снимка: ДНЕС+
Лекар: Няма да ваксинираме по-рано бебета без официална заповед
Д-р Мирослав Спасов коментира пред бТВ че интерес от родителите за поставяне на ваксини няма.
"Интерес има само, ако личният лекар извика майката и ѝ обяс, точни какво предстои да се прави. Тогава се възприема най-вече като задължение", посочи още той.
"От съобщенията, че вече е променен имунизационния календар, се създава излишна паника сред населението. Докато няма официална заповед от Министерството на здравеопазването, че можем да имунизираме бебета, навършили месец и половина, ние не правим такова нещо. Има действаща наредба в момента, че това се случва след втория месец на детето. Докато държавата не издаде официален документ, нито един лекар няма да постави ваксина преди в момента законоустановените срокове", заяви д-р Спасов.
"В момента родилки обикалят да се ваксинират, въпреки че не са осигурени ваксини за тях. Ние викаме активно децата, защото трябва да ги ваксинираме в срок. Но те трябва да са здрави, а лекарите да спазват камара изисквания. Има призиви възрастните също да се ваксинират, но ваксини и за тях няма", посочи още лекарят.
"Ако детето има всички поставени ваксини, дори да се зарази, ще го изкара леко и няма да стигне до болница", коментира д-р Спасов.
Критична е ситуацията за бременните и за децата до два месеца. Лекарят призова родителите да спазват сроковете за ваксините.
Заразата достига до все повече училища, а все повече пациенти се редят пред лабораториите за тестване.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 01:07 Хороскоп за неделя, 29 март 2026 г.
- 19:35 „Ростех“ въоръжи армията с машина от бъдещето
- 19:25 Мъж се опита да взриви самоделна бомба пред клон на американска банка в Париж
- 19:14 Борисов в Търново: “Партията”на Радев всъщност е “Пътят на Копринката”
- 19:04 Русия и Иран се срещат за дипломатическо разрешаване на конфликта в Близкия изток
- 18:54 Амерканските самолети все още не са преместени - разпръснати са по цялото софийско летище
- 18:45 Агенцията по храните затвори месопреработвателно предприятие в Монтана
- 18:35 Хванаха се за гушите! Радев атакува ПП-ДБ: По-големи лицемери от тях не съм виждал!