България 03.05.2025 18:16 Снимка: ДНЕС+
Крути мерки: Повече от 30 семейства в област Смолян са глобени заради отказ да ваксинират децата си
Над 30 семейства са санкционирани през миналата година от Регионалната здравна инспекция (РЗИ), след откази за поставяне на задължителни ваксини на децата, каза за БТА д-р Мими Кубатева – директор на инспекцията. Тя посочи, че случаите са от населени места в цялата област Смолян, но най-много откази има от община Рудозем.
Разтревожени сме и смятаме, че трябва да се полагат усилия в тази насока – да убеждаваме, да говорим. На следващ етап ще правим срещи с лекари – специалисти и общопрактикуващи, за да може и да повлияват позитивно на пациентите си, коментира д-р Кубатева.
Санкцията за отказ от задължителна ваксина е от 50 до 100 лева, каза д-р Сийка Чернева – директор на Дирекция „Надзор на заразните болести“ в РЗИ. Тя посочи, че издадените наказателни постановления не се обжалват и глобите се плащат от родителите, като оставят неваксинирани децата си. Има откази още от родилно отделение, както и на деца в ученическа възраст.
„С всички разговаряме, лошото е, че нищо не обясняват родителите, като отговорът им е, че така са решили“, каза още д-р Чернева.
Според д-р Мими Кубатева, въпреки отказите за поставяне на задължителни ваксини, област Смолян е сред регионите в страната с много добра имунизационна покривност.
CHF
|
1 | 2.10417 |
GBP
|
1 | 2.2238 |
RON
|
10 | 3.84544 |
TRY
|
100 | 4.04418 |
USD
|
1 | 1.70205 |
Последни новини
- 10:15 Николай Василев: Гответе се за грозно увеличение на данъците
- 10:12 Когато технологиите срещнат дизайна: как платформи като FAVI помагат на онлайн магазините да растат
- 10:04 СДВР, БАБХ и НАП в София откриха 35 тона месо без документи и с неясен произход
- 09:55 Съветът на ЕС одобри над 1,8 млрд. евро помощи за Украйна
- 09:47 Възстановени са правомощията на подуправителя на НЗОК проф. Момчил Мавров
- 09:40 Германия е готова да увеличи помощта за Украйна с 3 млрд. евро през следващата година
- 09:35 Емоционалните рани, които не се виждат
- 09:32 Виктор Папазов: Летим към гръцки сценарий, но ще катастрофираме по-бързо