Конституционният съд прекрати делото за процедурата за избор на главен прокурор

България 11.12.2025 17:14 Снимка: ДНЕС+

Конституционният съд прекрати делото за процедурата за избор на главен прокурор

Конституционият съд прекрати делото за процедурата за избор на главен прокурор.

Това става, след като преди десетина дни и.ф. главен прокурор Борислав Сарафо оттегли жалбата, подадена във ВАС, срещу решението на ВСС да прекрати процедурата по избора му през януари.

Логично ВАС прекрати делото и изпрати решението си в КС, който пък беше образувал през юни своето дело с въпроса дали може ВСС, чийто членове са с изтекъл мандат, да избират тримата големи в съдебната система.

С прекратяването на производството пред сезиращия съд (ВАС) престава да бъде изпълнено предвиденото в чл. 150, ал. 2 от Конституцията изискване, което казва, че Конституционният съд се произнася по искане от съд, когато оспореният закон е приложим по конкретно разглеждано от него дело, посочва в определението си КС. В конкретния случай няма дело във ВАС.

Определението е прието с 10 гласа „за" и особеното мнение на съдия Борислав Белазелков.
Становища по делото са преддставили съдиите Атанас Семов и Орлин Колев.

В заседанието са участвали 11 конституционни съдии.

Още по темата

CHF CHF 1 2.09046
GBP GBP 1 2.23754
RON RON 10 3.84438
TRY TRY 100 3.94623
USD USD 1 1.68113