България 14.06.2023 11:57 Снимка: ДНЕС+
Княгиня Мария Луиза даде съгласие Гимназията в Босилеград да носи нейното име
Нейно Царско Величество Княгиня Мария Луиза, дъщеря на цар Борис III, отправи посредством Посолството на България в Сърбия писмо до Националния съвет на българското национално малцинство в Сърбия и Община Босилеград, в което дава съгласие за връщане на първоначалното име на Гимназията в Босилеград – „Княгиня Мария Луиза”.
Вече тридесетина години училището се нарича само Гимназия, а от откриването си през 1941 година, няколко пъти е сменяла името си, пише БТА.
Община Босилеград и Националният съвет на българското малцинство в Сърбия миналата година задвижиха инициативата за връщане на първоначалното име на Гимназията, а тяхното предложение приеха и Учителският съвет и Училищният съвет. След това, със съдействието на Посолството на България, бе изпратено писмо до Нейно Царско Величество Княгиня Мария Луиза, с което я информираха за желанието Гимназията отново да носи нейното име и потърсиха съгласието ѝ.
Стефан Стойков, председател на Националния съвет на българското национално малцинство в Сърбия и зам.-кмет на Община Босилеград, каза, че очаква до края на юни Общнският съвет на община Босилеград да вземе решение за промяна на името на училището, след което Общината, Националният съвет и Гимназията ще поискат съгласие от Министетството на образованието на Сърбия за промяна на името.
Очакванията са от новата учебна година, през септември месец, Гимназията в Босилеград отново да носи първоначалното си име „Княгиня Мария Луиза“.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 23:58 Хороскоп за сряда, 21 януари 2026 г.
- 19:33 Задържаха 641 души при мащабна акция срещу дрогата в Измир
- 19:25 Threads изпреварва X по дневни мобилни потребители
- 19:18 "Фич": Мита от 10% на САЩ заради Гренландия ще свият БВП на еврозоната с 0,5%
- 19:11 Силни икономически данни от Китай движат нагоре цените на петрола
- 19:04 Politico: ЕС заплаши САЩ със "силен отговор" заради Гренландия
- 18:55 Дейвид Линч: Идеите са като риби, всяка една привлича другите като стръв
- 18:51 Кристалина Георгиева посъветва украинците да реват като лъвове сутрин