България 22.10.2023 13:04 Снимка: ДНЕС+
КНСБ: Инфлацията не се бори с табелки
Под 1 900 лв. не трябва да започваме работа
„Инфлацията не се бори с табелки. Пенсионерите знаят най-добре къде са промоциите. Кампанията няма да помогне. КЗК трябва да изсветли ценообразуването от началото до края“, заяви пред БНТ главният икономист на КНСБ Любослав Костов по повод на идеята на правителството големите вериги да предлагат стоките с най-ниски цени. По думите му веригите няма да имат против, но така не се бори инфлацията.
1427 лева са необходим за един работещ сам живеещ човек. Българите продължават да бъдат най-бедната нация в ЕС, посочи Костов.
„Нарастването на доходи номинално не могат да догонят ръста на цените. В последната година и половина нашата инфлация беше с около 30% по-висока от средноевропейската и в момента стоките от малката потребителска кошница, които присъстват на трапезата ни, като стойност са на ниво близко до това в Германия, Франция, Испания. Яйцата са най-скъпи в ЕС в България“, добави той.
„Инфлацията е единственото наказание на цялото общество без никакво законово основание, тъй като всички го понасяме с изключение на финансовия министър, който в условията на висока инфлация събира повече приходи в хазната. Това се случи последните две години“, посочи икономистът.
Докато приходите в бюджета номинално са нараствали, политиката по доходите е изоставала, което е отстъпление на държавата
„Държавата отстъпи от своите функции в политиката по доходите в ключови сектори като здравеопазване, социални дейности, култура“ подчерта Костов.
С много емпирични и научни изследвания през последната година беше доказано, че 2/3 от инфлацията у нас е привнесена отвън, а 1/3 е резултат от геополитически фактори и цените на световните пазари, заяви той и уточни: „Инфлация на търсенето в България няма. Инфлацията в България в последно време е инфлация на предлагането“.
Икономистът посочи, че бизнесът казва, че има недостиг на над 200 000 работни места, което означава, че трудът трябва да постъпне.
„Ерата на евтината работна ръка приключи. Под 1800- 1900 лева бруто човек не трябва да се навива да работи някъде. Крайно време е един работодател да влезе в затвора, че не плаща осигуровки и че дава пари в плик“, категоричен бе синдикалистът.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 17:42 Окръжна прокуратура-Варна подведе под отговорност двама мъже за разпространение на наркотици
- 17:33 Πъpвoтo в cвeтa нaпълнo зaтвopeнo cъopъжeниe зa вepтиĸaлнo зeмeдeлиe oтвopи вpaти в Toĸиo
- 17:24 Бългapcĸият изнoc зa EC дocтигнa близo 10 милиapдa eвpo дo aпpил
- 17:14 Kpaят нa Vоlkѕwаgеn? Kитaй нe пpocтo изпpeвapвa, a пpoмeня иĸoнoмиĸaтa нa aвтoмoбилнaтa индycтpия
- 17:05 Сhаt Соntrоl: Щe имa (ли) мacoвo cлeдeнe нa cъoбщeниятa в EC
- 16:56 Правосъдният министър иска наказание за нотариус заради казуса "Баба Алино"
- 16:47 Тир удари две коли в насрещното на АМ "Тракия", след като мина през мантинелата
- 16:38 Сметната палата не може да се самосезира по медийни публикации