България 30.05.2025 12:58 Снимка: ДНЕС+
Кирил Петков: Референдумът, предложен от президента, е незаконен
Референдумът, предложен от президента, нямаше реална законова база на който да бъде поставен. Той е незаконен заради времето, в което беше внесен - след подписване на Маастрихтския договор и влизането в чакалнята на еврозоната. Това заяви съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков в кулоарите на парламента.
"Дания е направила референдум преди да подпише Маастрихтския договор, а Швеция - преди да влезе в чакалнята. След този момент, всякакъв референдум е незаконен. Страховете на хората не трябва да се използват. Нито инфлацията се качи, нито хората ще обеднеят. Всички виждат, че всъщност икономическият растеж на страните в еврозоната е по-голям. Съжалявам, че в момента политически си използва тази тема, която е толкова ясна. Имам доверие в конкуренцията. Аз знам, че всеки търговец, който се опита да спекулира, ще изостане, защото ще има честни търговци, при които хората ще ходат. Така че пазарът ще работи по-ефективно", коментира Петков.
Случилото се във залата днес си го броим като морална победа. Три години по-късно, вместо ИТН да крещи "Македония, Македония", оттам четяха от трибуната препотвърждение на френското предложение. Реално имахме пълен консенсус в зала. Всички разбраха най-накрая, че единственият начин да се защити интересът на българите в Македония е когато българската позиция съвпада с европейската. Самата Кая Калас гласува за френското предложение. Когато аз бях премиерът, тя седеше до мен. Тази позиция ни е силна, никакво отстъпление и най-накрая целият български парламент разбра за какво става реч", коментира той.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 01:06 Хороскоп за неделя, 9 август 2026 г.
- 19:28 Министър Абровси поиска извънредна помощ от ЕС за секторите млекопроизводство и свиневъдство
- 19:17 Една майка: Най-лесното е да си кажем в тази история: "Това са психопати. Моето дете никога"
- 19:07 Учени откриха първите категорични доказателства, че глобалното затопляне се ускорява
- 18:56 Крадци убиха футболен национал с павета
- 18:46 Димитър Главчев отговори на нападките: Нямам притеснения от одити и проверки
- 18:36 Федерацията на Южна Корея подкупвала съдии със сексуални забавления
- 18:25 Украински анализатор: Северна Корея е пълноправен участник във войната на Русия срещу Украйна