Киев предвижда повишаване с 60 % на таксите за транзит на руски газ

България 17.10.2009 21:26

Украйна предвижда да повиши с близо 60 % таксата върху транзита на руски газ през своята територия от 1 януари 2010, съобщи президентът на украинската компания "Нафтогаз" Олег Дубина, предаде АФП.

"Съгласно предварителни изчисления, тарифата за транзит през 2010 може да достигне 2,68-2,7 долара за 1000 куб. метра на сто километра срещу сегашните 1,7 долара, заяви Дубина в интервю пред украинското издание "Дзеркало Тидня". Според него, цената на руския газ, плащана от Украйна също ще "нарасне със 70-80 долара за 1000 куб. метра през първото тримесечие на 2010". В момента Киев заплаща 208,12 долара за същото количество синьо гориво.

Изявлението може да разгневи Русия, чийто президент Дмитрий Медведев обвини Украйна в началото на септември в желание да предоговори условията на транзита на руски газ през своя територия. Русия е заплатила авансово таксите за този пренос до края на първото тримесечие на 2010, според ръководителя на "Газпром" Алексей Милер. /БГНЕС

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355