Калоян Паргов: Васил Терзиев беше спряган вариант за кмет на БСП през 2019 г. заедно с Мая Манолова

България 05.07.2023 08:36 Снимка: ДНЕС+

Калоян Паргов: Васил Терзиев беше спряган вариант за кмет на БСП през 2019 г. заедно с Мая Манолова

Васил Терзиев бе сред спряганите имена в БСП за кмет на София заедно с Мая Манолова през 2019-а. Това обяви пред „ФАКТИ“ Калоян Паргов, който по това време бе председател на столичната организация на социалистите.

По думите на сегашния председател на Стратегическия институт за национални политики и идеи (СИНПИ) Терзиев като профил се доближава до този на кмета на Бургас от ГЕРБ Димитър Николов. „Терзиев има разговори с ДБ от дълго време“, обясни социалистът. Той добави, че кандидатурата на ГЕРБ за кмет на София ще е тип като Николай Габровски. По-широка за масите и достатъчно разпознаваема.

Според Паргов столицата няма нужда от кмет спринтьор, който да мине като състезател и това да му е трамплин, за да върви по-нагоре в йерархията на държавната власт.

„София има нужда от човек, който с нужната грижа и внимание да работи за този град, за всички, които живеем в него. Вече за София можем да говорим като за две Софии. Едната София се бори за базисно развитие, а другата е развита, в която се иска повече дигитализация, повече зелено. В София има дисбаланс. Неслучайно и лозунгът на БСП за този град от години е, че София се развива на две скорости. Това вече го отбелязват и социологическите анализатори“, поясни председателят на СИНПИ.

„Значи тези двете части в София се различават и по икономически, и по социален статус. В единия район е съсредоточен айти секторът, докато другите райони са просто спални. Хората се прибират в домовете си да спят, а техният социален живот е на друго място - в центъра на София. Ето тези дисбаланси бяха задълбочени в последните 10 години, имайки предвид политиката на ГЕРБ в София. Макар да чувахме техните лозунги: „Ние градим, ние строим!“ Само с рязане на лентички не се промени обликът на кварталите в столицата“, добави Паргов.

„По съществено се промениха нещата може би само там, където мина мащабната инвестиция на метрото. Покрай метрото нещо се случи – асфалтира се, оправи се нещо, изгради се. Така че е добре в София да се върнем към по-голямо мащабиране и към така наречената децентрализация на местното самоуправление. Като пипнеш София, ще трябва да пипнеш и Пловдив, и Варна. Това трябва да бъде съгласувано с местните общности, ако говорим мащабно за цялата местна власт. Казваме, че имаме местно самоуправление, но то не е самоуправление, а е местно управление, което се управлява отгоре. През последните 10 години общините свикнаха нещо да им се дава отгоре. Ето, примерно може да се обсъди как от 24 района в София те да станат 12. Това е една реформа, върху която е добре да се помисли. Немалка част от общините разчитат на държавния бюджет. Ако не е държавният бюджет с дотации, тези общини просто са приключили“, заяви той.

CHF CHF 1 1.9984
GBP GBP 1 2.28811
RON RON 10 3.93061
TRY TRY 100 5.63567
USD USD 1 1.82481