
България 07.05.2025 10:21 Снимка: ДНЕС+
Какво се случва, ако не дишаш 2 минути
В УМБАЛ Бургас спасиха дете, загубило съзнание и изпаднало в амнезия след опасна игра в социалната мрежа ТикТок.
Заедно със своя приятелка двете момичета решили да се предизвикат коя ще издържи по-дълго време без да диша. Случаят е от миналата седмица, но е поредният инцидент, свързан с опасни предизвикателства в социалните мрежи, които провокират тинейджърите да участват в игри, рискувайки живота си.
В какво състояние е било прието в болница детето?
"Това е момиченце, което заедно със своя приятелка гледат предизвикателство в ТикТок - коя от двете ще задържи повече въздуха си. Така тя принудително задържа въздух, в резултат на което изпада в безсъзнание, удря силно главата си. Извикан е екип на спешна медицинска помощ, които по най-бързият начин пристигат при нея. Доведена е противошокова зала в УМБАЛ Бургас. Била е с травма на главата, след което е получила ретроградна амнезия. Не си е спомнила за случилото се, нито има спомени за 2-3 седмици назад, което беше изключително притеснително за нас. Благодарение на грижите на нашето отделение детето се възстанови и вече е в своя дом", обясни пред БНТ д-р Анна Еремеева, педиатър във Второ детско отделение на УМБАЛ Бургас.
Родителите изобщо не са подозирали за предизвикателството, което изпълняват децата в съседната стая. Според медиците момичето не е дишало повече от 2 минути.
Д-р Еремеева предупреди, че подобни предизвикателства често изпращат деца в болницата, защото могат да са изключително опасни за здравето.
"Мозъкът е изключително кръвоснабден орган, който е зависим от кислорода, така че той първи страда при такава хипоксия на детето и разбира се това е много сериозно състояние", разясни тя.
![]() |
1 | 2.09247 |
![]() |
1 | 2.28618 |
![]() |
10 | 3.8512 |
![]() |
100 | 4.19993 |
![]() |
1 | 1.6688 |
Последни новини
- 19:32 Почина съпругът на княгиня Мария Луиза
- 19:24 Световната №116 разпиля третата в света Пегула за топ сензацията на "Уимбълдън"
- 19:15 Джеф Безос и Лорън Санчес се отправят на меден месец към Сицилия
- 19:08 Вълна от протести в Румъния след наредба, която орязва бонусите за вредни условия на труд
- 19:00 Фалстарт на безплатните лекарства за децата до 7 г., пускат първите антибиотици след седмица
- 18:55 Проф. Овчаров: Сензационни резултати от българската научна експедиция в Монголия
- 18:52 Daily Express: Москва с ултиматум към Лондон да спре напълно военната помощ за Украйна
- 18:44 The National Interest: Руският радар Don-2N - технологичното чудовище на Москва