България 07.05.2026 17:38 Снимка: ДНЕС+
Кабинетът разреши нов инвеститор да се включи в търсенето на природен газ в Черно море
Служебното правителство разреши на днешното си последно заседание частично прехвърляне на правата и задълженията за търсене и проучване на нефт и природен газ в площ "Блок 1-26 Хан Тервел". "Шел Експлорейшън енд Продъкшън (96) Б.В." прехвърля 25% от дела си на румънската компания "ОМВ Петром Е&П България СРЛ". Shell запазва мажоритарен дял от 75%, а OMV влиза като партньор с 25% участие, съобщиха от пресцентъра на Министерството на енергетиката (МЕ).
Територията е разположена в изключителната икономическа зона на Република България в дълбоководната част на Черно море, а промяната е изцяло съобразена с българското законодателство и е регламентирана в Закона за подземните богатства. Договорът за проучване на блок "Хан Тервел" е в сила от декември 2025 г.
Ресорният министър в отиващия си служебен кабинет Трайчо Трайков определи участието на две от водещите енергийни компании в проучвателните дейности като важна стъпка за успешно продължаването им. По думите му България води целенасочена политика за осигуряване на местни енергийни ресурси и разчита на тях за гарантиране на енергийната сигурност и независимост.
Служебното правителството оправомощи министъра на енергетиката да сключи в едномесечен срок официално допълнително споразумение с двете компании за финализиране на процедурата.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:34 „Панцир-СМД“ получи хиперзвукови ракети
- 19:26 50 самолета на НАТО кръжаха с часове край Калининград
- 19:19 Експерти: Записването на плащанията в брой в Конституцията е популизъм
- 19:11 През септември ще започнат дейностите по реставрация на Паметника на връх Шипка
- 19:03 Изрисуваха с графити и новите влакове "Шкода"
- 18:56 Сабаленка набързо би китайка, а в Синсинати се задава руско-украински дуел
- 18:48 В следващите дни ще бъде слънчево, сухо и горещо, до 38-39 градуса
- 18:40 Тенис звездата Ник Кирьос е дал положителна проба за кокаин по време на турнир