България 01.05.2022 17:42 Снимка: ДНЕС+
Иван Таков: Първи май не е само празник, но и кауза, за която трябва да се борим всеки ден
Стотици пъти сме заявявали, че искаме солидарност, подкрепа и грижа за хората - говорим за ценности, не за милостиня, заяви председателят на БСП - София по време на честването на Деня на труда и празника на левия печат
Първи май не е само празник, но и кауза, за която трябва да се борим всеки ден. Това каза председателят на БСП - София Иван Таков по време на тържественото честване на Деня на труда и на международната работническа солидарност и празник на вестник "Дума" и на левия печат, организирано от Градския съвет на столичните социалисти. От Лятната сцена в Борисовата градина пред гражданите говориха също заместник-министърът на туризма от БСП Мариела Модева, председателят на Младежкото обединение към БСП - София Габриел Вълков, Ваня Григорова от КТ "Подкрепа", Тодор Капитанов от КНСБ, Милена Анева от Независимите синдикални организации на енергетиците в България и представител на "Топлофикация - София" и председателят на СБЖ Снежана Тодорова.
Иван Таков отбеляза, че десетилетия наред трудещите се отстояват правото си за нормални условия на труд и достойно заплащане. "Въпреки това и днес има експлоатация на хора, които работят повече от 12 часа. И днес има различно заплащане за еднакъв труд, отбеляза той. - И днес има различно заплащане за труда на мъжете и жените. И днес трудът не винаги е достойно възнаграден. И днес продължава да има работещи бедни. И най-страшното - трудейки се днес, човек няма никакви гаранции за спокойни старини".
Председателят на БСП - София отбеляза също, че днес е популарно да говорим за фондове и инвестиции, за високи технологии, но не бива да забравяме, че все още в България има десетки хиляди граждани, които работят до припадък за минимална заплата. "Сигурно е старомодно да говорим за капитализъм и капиталисти, но нека не забравяме, че в България има хиляди фирми, които не плащат социални и здравни осигуровки на своите служители, с което ги обричат на мизерни старини, добави Иван Таков. - Ние, българските социалисти, стотици пъти сме заявявали, че искаме солидарност, подкрепа и грижа за хората. Говорим за ценности, не за милостиня. Ценности, които движат света напред и могат да го направят по-добър и мирен".
Иван Таков честити и празника на вестник "Дума" и на левия печат. "В тези тежки времена за свободното слово, когато България е последна по свобода на медиите в Европейския съюз, пожелавам на всички леви издания да бранят своите позиции и да не се плашат от цензура и натиск, каза той. - Всеки от нас носи тази свобода в себе си и сам решава има ли смелост да говори това, което мисли! Бъдете смели! Честит Ден на труда и на левия печат!".
Още по темата
CHF
|
1 | 2.09404 |
GBP
|
1 | 2.23651 |
RON
|
10 | 3.84061 |
TRY
|
100 | 3.94963 |
USD
|
1 | 1.67652 |
Последни новини
- 09:54 Хулио Веласкес с интересно обяснение за експерименталния състав, пое отговорност
- 09:47 Венци Стефанов след победата: Втора мъжка при Трета женска, та*ак и благородие
- 09:39 Пуснаха от ареста само двама от обвиняемите по делото "Исторически парк"
- 09:30 Славия охлади шампионските амбиции на "Левски" след синя треньорска глупост
- 09:25 Детето в центъра, разговори за семейството – за семейните роли и невидимите сценарии
- 09:23 Червен код за опасно време в Гърция – затварят училища заради бурята „Байрон“
- 09:16 Четирима, замеряли полицаите с камъни и бомбички на протеста, остават в килия
- 09:03 БАН иска 10% увеличение на заплатите на всички учени и 4 млн. евро за ремонт на сгради