Италианска компания иска да внася електричество от България

България 27.11.2006 13:29

Според Флавио Катанео, изпълнителен директор на електрическата компания "Терна", тя ще гледа все повече към Балканите и към България, която произвежда електричество в излишък. В интервю за новия брой на седмичника "Еспресо" Катанео каза, че "Терна" ще се стреми към постигането на договори в най-скоро време, за да може да внася ток на Апенините.

"Терна" е компанията, която се грижи за пренасянето на високоволтов ток на територията на Италия. Това става посредством кабели, достигащи 40 хиляди километра. дължина. "Терна" се котира и на борсата на Апенините. "Ако се заловим веднага за работа, можем да приключим бързо, ЕС вече отпусна финансиране за коридор 8. Необходимо е сключването на междуправителствени договори с Албания, Македония и България, която произвежда електрически ток в излишък. Така в крайна сметка, няма да ни остане нищо друго, освен да свържем Албания с Италия", каза Катанео. Според него от техническа гледна точка сключването на подобни споразумения може да стане максимум до две години. "Парите ще ги дадем ние, така че те няма да тежат на държавния бюджет", увери Флавио Катанео. /БГНЕС

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355