Испания иска координация на политиката на ЕС за българи и румънци

България 02.11.2006 17:50

Испанското държавно радио съобщи, че правителството в Мадрид иска да координира заедно с Италия и останалите страни от ЕС политиката спрямо българските и румънските работници, когато тези две страни влязат в съюза на 1 януари 2007.

Вчера испанският външен министър Мигел Анхел Моратинос обяви, че Мадрид налага двегодишно ограничение на достъпа на румънски и български граждани до пазара на труда в Испания. Той съобщи, че в момента в Испания работят и живеят около 400 хиляди румънци и 160 хиляди българи, от които половината са легализирани. Това според Моратинос налага временно ограничаване на достъпа на нови работници. По-рано Великобритания обяви, че налага ограничения върху достъпа на българи и румънци, което представляваше обрат в политиката й на отворени врати за останалите осем страни от Източна Европа, приети в ЕС през 2004. Очаква се, че след 1 януари поради езиковата близост и установените имигрантски общности Испания и Италия ще се превърнат в основни дестинации за имиграция на румънци и българи. До момента своите пазари на труда за двете нови страни са отворили само Чешката република, Естония, Финландия, Полша, Словакия и Швеция. /БГНЕС
CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355