Инфарктът покосява все повече и млади хора

България 29.09.2024 13:28 Снимка: ДНЕС+

Инфарктът покосява все повече и млади хора

Да се обърне сериозно внимание на превенция на сърцето. За това призова в ефира на Нова телевизия изпълнителният директор на УМБАЛ " Св. Екатерина" проф. д-р Димитър Петков. На сърцето влияят редица фактори, но също така трябва да познаваме и рисковите фактори за исхемична болест на сърцето като високото кръвно, тютюнопушене, адинамия, стресът, прекомерната употреба на алкохол, наднормено тегло. Исхемичната болест на сърцето е основният фактор за развитие на сърдечносъдови инциденти, каза проф. Петков.

Най-добрият начин за хранене е средиземноморския тип хранене, по думите му. Хубаво е да отделяме време за някакъв вид спорт, съветва той. 10 000-12 000 крачки са напълно достатъчни за нормалното функционирането на сърдечносъдовата система, по думите му.

Сърцето реагира на хормоните и на емоционалното състояние на човека, обясни проф. Петков. Но исхемичната болест на сърцето не може да се сбърка, тъй като болката при нея е силна и продължителна. Около 5% от пациентите изкарват инфаркт без симптоми, каза още проф. Петков. Това по-често се случва при диабетиците.

Ниските температури провокират болката при пациентите с исхемична болест на сърцето, поясни специалистът. Лекарствата, които са намалени през летния сезон, да се възстановят в количеството, което е определено за зимния сезон, съветва той.

Ковид е от вирусите, които образуват множество микротромби и водят до запушване на малките съдове. При около 30-35% от пациентите с дилатативна кардиомиопатия тя се дължи на прекаран вирус, включително и ковид. Намалява възрастта на хората с инфаркт. Обикновено инфаркт се среща при пациенти до и над 60 години. Вече има пациенти на 28, 30-35 години, по думите на проф. Петков, който изтъкна, че има "подмладяване" при инфарктите.

CHF CHF 1 2.07625
GBP GBP 1 2.34686
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.12889
USD USD 1 1.75285